Firma MM Packaging, specjalista w dziedzinie opakowań wtórnych dla sektora farmaceutycznego, wzywa branżowy łańcuch dostaw do przyspieszenia wysiłków na rzecz zmniejszenia zależności od opakowań z tworzyw sztucznych w 2024 roku. Jej zdaniem, w obliczu rosnącej presji na zmniejszenie wpływu branży farmaceutycznej na środowisko naturalne może to być doskonałą okazją, by sektor stał się liderem w ograniczaniu zużycia plastiku i wzmocnienia obiegu materiałowego.
Laura López Pajarón, kierowniczka marketingu w MM Packaging Pharma & HC, wyjaśnia: Branża farmaceutyczna nie była poddawana równie dużej presji w kwestii zrównoważonego rozwoju jak bardziej konsumenckie kategorie w handlu detalicznym, ale to się zmienia. Wiele nowych przepisów, takich jak Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta (EPR), koncentruje się na zmniejszeniu ilości odpadów opakowaniowych, a my jesteśmy gotowi być głosem na rzecz zmian. Jednym z najskuteczniejszych sposobów zmniejszenia ilości odpadów jest skupienie się na możliwości recyklingu i gospodarce o obiegu zamkniętym.
Istotną zaletą przejścia z plastiku na karton jest to, że bardzo łatwo jest go poddać recyklingowi w istniejącej infrastrukturze, więc jest to rozwiązanie na teraz. Zachęcamy naszych partnerów w łańcuchu dostaw farmaceutyków do przyłączenia się do nas w tej krytycznej podróży w kierunku silniejszej gospodarki o obiegu zamkniętym.
MM Packaging wykorzystuje w głównej mierze odnawialne zasoby i materiały do produkcji opakowań farmaceutycznych w pełni nadających się do recyklingu. Firma współpracuje w zakresie raportowania nt. zrównoważonego rozwoju z Ecovadis, Ecodesk, SEDEX i CDP (Carbon Disclosure Project).
W swoich globalnych zakładach produkcyjnych, w tym w 28 jednostkach koncentrujących się na obsłudze branży farmaceutycznej, MM Packaging realizuje podstawowe inicjatywy zrównoważonego rozwoju, mające na celu zmniejszenie wpływu na środowisko naturalne. Obejmują one programy Zero Waste to Landfill (zero odpadów na wysypiskach śmieci), wielopoziomowe projekty redukcji zużycia energii oraz powiązany z nimi program redukcji śladu węglowego.
Jak dodaje Laura López Pajarón: W MM Packaging nie postrzegamy zrównoważonego rozwoju tylko jako odpowiedzialności lub obowiązku sektora farmaceutycznego, ale jako ogromną szansę. Doskonałym przykładem tego, jak da się uprościć redukcję tworzyw sztucznych dzięki innowacjom, jest RE*FLECT, nasza wolna od plastiku alternatywa dla MetPol (metalizowanego poliesteru). Rozwiązanie to zachowuje efekt wizualny tradycyjnego MetPol bez konieczności dostosowywania szaty graficznej opakowania, ale w pełni nadaje się do recyklingu.
Niezawierający plastiku RE*FLECT jest doskonałym przykładem tego, jak technologia pakowania wpływa na zrównoważony rozwój sektora farmaceutycznego mocniej niż kiedykolwiek wcześniej, a my jesteśmy w ważnym punkcie zwrotnym branży. Redukcja plastiku jest kluczowa dla ewolucji branży i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak firmy sprostają temu wyzwaniu. Nasz zespół będzie oczywiście wspierał naszych klientów z branży farmaceutycznej w zamykaniu obiegu opakowań.
Opracowano na podstawie informacji firmy MM Packaging