Mondelēz International zmniejszy zużycie tworzyw pierwotnych w opakowaniach
1 Jan 1970 11:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern spożywczy i napojowy Mondelēz International ogłosił plan ograniczenia zużycia tworzyw pierwotnych w swoich opakowaniach. Do 2025 r. firma zamierza zredukować ich udział w opakowaniach sztywnych o 25% oraz o 5% w kompletnym portfolio swoich opakowań.

Firma informuje, że zamierza osiągnąć swój cel dzięki połączeniu działań, w tym eliminacji tworzyw sztucznych, zwiększeniu stopnia wykorzystania surowców z recyklingu oraz wdrożeniu modeli ponownego wykorzystania opakowań wszędzie, gdzie jest to uzasadnione.

Nasze poparcie dla bardziej zrównoważonej przyszłości tworzyw sztucznych jest oczywiste - powiedział Dirk Van de Put, prezes i dyrektor generalny Mondelēz International. Już teraz jesteśmy jednym z najbardziej kompetentnych użytkowników opakowań z tworzyw sztucznych w branży dóbr konsumpcyjnych i poczyniliśmy znaczne postępy w zakresie ograniczania zużycia plastikowych opakowań, zastępowania tworzyw sztucznych innymi materiałami oraz projektowania z myślą o recyklingu.

Wspomniane zobowiązania wpisują się w aktualne cele firmy do 2025 r., czyli 5-proc. wagowego udziału surowców pochodzących z recyklingu w opakowaniach plastikowych oraz takiego projektowania wszystkich opakowań, by nadawały się do recyklingu. Mondelēz twierdzi, że jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu, ponieważ już teraz 94% opakowań tej firmy jest projektowanych z myślą o recyklingu.

Firma informuje również o aktualnych inwestycjach w wysokości 30 mln dolarów rocznie w technologie, zasoby oraz infrastrukturę do recyklingu i obiecuje, że dodatkowo zwiększy je w nadchodzącym czasie. W sumie w latach 2019-2025 Mondelēz International przewiduje wydanie około 300 milionów dolarów na projekty związane ze zrównoważonym rozwojem w branży tworzyw sztucznych.

Firma jest zdania, że ulepszenie infrastruktury służącej recyklingowi np. w ramach programów rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR) jest konieczne w globalnej skali, szczególnie w przypadku folii giętkich. Komentując tę kwestię Christine Montenegro McGrath, wiceprezes i Chief of Impact, mówi: Podnoszenie potencjału odzysku materiałów to świetny początek, ale musimy zwiększyć poziom recyklingu różnych materiałów.

W porównaniu ze sztywnymi plastikami, takimi jak PET, giętkie folie z tworzyw sztucznych – przykładowo folie flow-wrap, które wykorzystujemy do pakowania naszych przekąsek – są nadal trudne do zbierania, sortowania i opłacalnego przetwarzania, ponieważ nie istnieje jeszcze infrastruktura umożliwiająca takie działania na skalę masową. Jesteśmy zobowiązani do odegrania naszej roli w poprawie tego stanu rzeczy, w tym do współpracy z zainteresowanymi stronami z różnych sektorów w celu napędzania działań na rzecz walki z zanieczyszczeniem tworzywami sztucznymi.

Opracowano na podstawie informacji Mondelēz International