Mondi chce zastąpić tekturą falistą opakowania z EPS
1 Jan 1970 15:03

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mikrodrobiny spienionego polistyrenu (EPS) są powszechnie uznawane za istotny czynnik przyczyniający się do zanieczyszczenia mórz tworzywami sztucznymi, stanowiąc ponad 40% plastikowych śmieci na azjatyckich plażach. Wprowadzanie zakazów dotyczących opakowań EPS nabrało ostatnio ogromnego tempa, szczególnie w Unii Europejskiej oraz w regionie karaibskim. Przepisy zakazujące stosowania opakowań EPS zostały również wprowadzone na Fidżi, Filipinach i w niektórych regionach Stanów Zjednoczonych, by wymienić tylko kilka z lokalizacji.

  W związku z ciągłym rozszerzaniem zapisów Traktatu Narodów Zjednoczonych odnośnie zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi rządy ponad 170 krajów pracują nad działaniami prawnymi mającymi na celu zwalczanie negatywnego wpływu plastików trudnych do recyklingu na środowisko. Wprowadzanie zakazów, opłat i zwiększonych kosztów związanych z utylizacją materiałów opakowaniowych z EPS będzie nadal forsowane w dającej się przewidzieć przyszłości, zwłaszcza w regionach pozbawionych infrastruktury recyklingu.

Opakowania z tektury falistej: Zrównoważona alternatywa
Opakowania z tektury falistej w 100% nadają się do recyklingu i kompostowania, co czyni je idealnym materiałem opakowaniowym. Co więcej, rozwiązania Mondi w zakresie opakowań z tektury falistej obejmują szeroką gamę pudeł tekturowych wykonanych z włókien pochodzących z recyklingu. Opakowania na bazie papieru mają imponujący 82,5% wskaźnik recyklingu w Europie, przewyższający łączny wskaźnik recyklingu wszystkich innych materiałów opakowaniowych. Opakowania z tektury falistej na całym świecie cechuje ogromna wartość dla recyklingu; włókna papierowe mogą być wielokrotnie poddawane odzyskowi przy zachowaniu dobrej jakości, co utrzymuje włókna w obiegu zamkniętym.

Eksperci Mondi – firmy, która chce być partnerem swoich klientów w dziedzinie zrównoważonych materiałów i projektów - opracowują wysokowydajne rozwiązania z tektury falistej, aby umożliwić przejście na opakowania zgodne z ideą obiegu zamkniętego, przeznaczone na sprzęt AGD i elektronikę. Branże od dekad wykorzystują do ochrony cennych towarów łatwo łamliwe materiały EPS. Do tej pory ich zastąpienie rozwiązaniami opartymi na papierze było nieopłacalne kosztowo, jednak w związku z pojawieniem się zapisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (EPR) – które są umieszczone m.in. w dyrektywie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych Unii Europejskiej (PPWD) – sytuacja prawna i ekonomiczna ulega zmianie.

Snug & Strong: recykling, wydajność i zrównoważony rozwój

Nie istnieje doskonałe opakowanie na sprzęt AGD i elektronikę. Nie jest nim opakowanie z EPS jako podatne na łamliwość lub pękanie podczas transportu, co przyczynia się do kosztownych uszkodzeń produktu i do późniejszych reklamacji. Projektując rozwiązania z tektury falistej Snug&Strong firma Mondi połączyła siły wszystkich swoich ekspertów i nawiązała współpracę z klientami w celu zrozumienia ich procesów produkcyjnych oraz wymagań odnośnie opakowań.

Jak podkreśla firma Mondi, decydując się na zastąpienie materiałów EPS w opakowaniach producenci zyskują wyjątkową okazję, by – przy jej pomocy - stworzyć w pełni nadające się do recyklingu rozwiązania opakowaniowe, jednocześnie optymalizując i automatyzując swoje procesy pakowania. Opakowania nadające się do recyklingu spełniają wymagania konsumentów w zakresie zrównoważonego rozwoju i nadchodzące wymogi prawne.

Równoważenie ochrony, kosztów i zrównoważonego rozwoju
Rozwiązanie Mondi Snug&Strong z tektury falistej może więcej: jest w stanie zmniejszyć złożoność łańcucha dostaw, usprawnić procesy pakowania i pomóc markom być bardziej przyjaznymi dla środowiska. Dopasowane w 100% papierowe opakowania przemysłowe zapewniają doskonałą ochronę sprzętu AGD i elektronicznego. Dodatkowo Snug&Strong jest dostarczany w formie złożonej (płaskiej) i wymaga mniej miejsca niż tradycyjne opakowania EPS, dzięki czemu rozwiązanie to jest łatwiejsze w obsłudze i tańsze w przechowywaniu i transporcie.

Nie zawsze znalezienie równowagi między poziomem ochrony, wysokością kosztów i zrównoważonym rozwojem opakowań jest proste. Rozwiązanie z tektury falistej Snug&Strong firmy Mondi stanowi jednak – w opinii producenta - opłacalną i realną alternatywę dla EPS, gdy weźmiemy pod uwagę całkowity koszt posiadania (TCO).

Opracowano na podstawie informacji firmy Mondi