Mondi i DS Smith przedłużyły negocjacje
1 Jan 1970 10:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zarządy firm Mondi i DS Smith osiągnęły porozumienie co do zasady w sprawie kluczowych warunków finansowych ewentualnej oferty zakupu wszystkich akcji DS Smith przez Mondi, zgodnie z oświadczeniem opublikowanym w dniu 7 marca br. Zgodnie z porozumieniem Mondi miałoby nabyć cały wyemitowany i przeznaczony do emisji kapitał zakładowy DS Smith.
Kontynuacja tego, co obie firmy nazwały „połączeniem”, jest uzależniona między innymi od osiągnięcia porozumienia w sprawie innych warunków dowolnej oferty, w tym w kwestiach regulacyjnych i zakończenia wzajemnego potwierdzającego badania due diligence w sposób satysfakcjonujący Mondi i DS Smith.

W wyniku połączenia akcjonariusze Mondi posiadaliby 54%, a akcjonariusze DS Smith 46% wyemitowanego i przeznaczonego do emisji kapitału zakładowego Mondi.
Jest to oparte na kursie zamknięcia akcji Mondi wynoszącym 1381 pensów za akcję w dniu 7 lutego 2024 r. (dzień przed rozpoczęciem okresu obowiązywania oferty), co oznacza, że warunki połączenia stanowiłyby implikowaną wartość 373 pensów za akcję DS Smith i premię w wysokości 33% w stosunku do kursu zamknięcia akcji DS Smith wynoszącego 281 pensów za akcję w dniu 7 lutego 2024 r.

Transakcja wycenia DS Smith na 5,1 mld funtów.
Philip Yea będzie prezesem, Andrew King dyrektorem generalnym, a Mike Powell dyrektorem finansowym powiększonej Grupy Mondi; oczekuje się, że trzech dyrektorów niewykonawczych DS Smith dołączy do zarządu powiększonej Grupy Mondi.
Połączenie jest ekscytującą okazją do stworzenia ogólnoeuropejskiego lidera w branży zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych na bazie papieru, z uzupełniającym się zasięgiem geograficznym, wyjątkowymi relacjami z klientami, silnym bilansem i profilem przepływów pieniężnych oraz potencjałem do zapewnienia znacznych korzyści odpowiednim akcjonariuszom, klientom, pracownikom i powiązanym interesariuszom - czytamy w oświadczeniu.

Wśród wspomnianych kluczowych korzyści dla obu grup akcjonariuszy wymieniono: zwiększoną ekspozycję na strukturalne trendy wzrostu w zrównoważonych opakowaniach oraz „wysoce komplementarny zasięg geograficzny tworzący wiodącego gracza w branży opakowań z tektury falistej w całej Europie”.
Inne korzyści to: połączenie mocnych stron obu firm w łańcuchu wartości tektury falistej; wzmocniona zdolność do obsługi globalnych klientów FMCG; istotny wzrost wartości dla obu grup akcjonariuszy dzięki znacznym synergiom; silny bilans; silne ukierunkowanie na klienta; oraz zaangażowanie w zrównoważony rozwój opakowań z uzupełniającym się portfolio produktów.

Oczekiwane synergie mają wynikać „z integracji pionowej wraz z wysoce komplementarnymi pozycjami i doświadczeniem w zakresie tektury falistej, rozwiązań z tektury falistej i opakowań giętkich, a także oczekiwanych korzyści z ekonomii skali i wydajności w całym połączonym łańcuchu dostaw i administracji”.

Mondi i DS Smith podejmują obecnie działania w celu zweryfikowania ilości synergii, które ich zdaniem powstaną w wyniku połączenia, i zamierzają opublikować szacowaną ilość wszelkich synergii wraz z raportami wymaganymi zgodnie z Kodeksem [Przejęć] w odpowiednim czasie.
Zgodnie z zasadą 2.6(a) Kodeksu Mondi była zobowiązana, nie później niż do godziny 17:00 w dniu 7 marca 2024 r., do ogłoszenia zdecydowanego zamiaru złożenia oferty na DS Smith zgodnie z zasadą 2.7 Kodeksu, lub do ogłoszenia, że nie zamierza składać oferty, w którym to przypadku ogłoszenie będzie traktowane jako oświadczenie, do którego ma zastosowanie zasada 2.8 Kodeksu.
Zgodnie z zasadą 2.6(c) Kodeksu zarząd DS Smith zwrócił się do panelu ds. przejęć i fuzji o przedłużenie odpowiedniego terminu, aby umożliwić stronom kontynuowanie rozmów dotyczących połączenia.

W świetle tego wniosku panel zgodził się na przedłużenie, w efekcie czego Mondi musi, nie później niż do godziny 17:00 w dniu 4 kwietnia 2024 r., albo ogłosić zdecydowany zamiar złożenia oferty na DS Smith zgodnie z zasadą 2.7, albo poinformować, że nie zamierza składać oferty na DS Smith, w którym to przypadku ogłoszenie będzie ponownie traktowane jako oświadczenie, do którego ma zastosowanie zasada 2.8 Kodeksu.
Termin ten zostanie przedłużony wyłącznie za zgodą panelu zgodnie z zasadą 2.6 (c) Kodeksu, a firmy stwierdziły, że „nie ma pewności, że jakakolwiek wiążąca oferta zostanie złożona”.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Printweek