Narzędzie CEFLEX wspiera projektantów opakowań
1 Jan 1970 08:20

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stowarzyszenie CEFLEX wraz z firmą Recyda opracowało nowe narzędzie pod nazwą „Design Check”, które ma usprawnić współpracę między projektantami, technologami, klientami i dostawcami opakowań giętkich oraz stymulować tworzenie opakowań przyjaznych dla środowiska.

Celem wytycznych CEFLEX zapisanych w dokumencie „Projektowanie z myślą o gospodarce o obiegu zamkniętym” (Designing for a Circular Economy, D4ACE), które zaprezentowano w 2020 r., jest wspieranie firm w takim udoskonalaniu ich opakowań giętkich, by nadawały się się do zbiórki, sortowania i recyklingu oraz do produkcji wysokiej jakości recyklatu.
Obecnie uruchomiona została strona design-check.ceflex.eu, którą stworzono jako bezpłatną usługę służącą do oceny portfolio opakowań i wspólnej platformy tworzenia nowych produktów przez partnerów, dostawców i klientów. Umożliwia ona użytkownikom sprawdzenie, czy projekt lub specyfikacja spełniają ich indywidualne potrzeby.

Przetestowane i opracowane przez zespół interesariuszy CEFLEX narzędzie opiera się na aktualnych wytycznych D4ACE dotyczących mieszanych struktur poliolefinowych oraz monomateriałowych struktur polietylenowych i polipropylenowych stosowanych w procesach mechanicznego recyklingu.

Narzędzie zostanie uaktualnione w oparciu o szeroko zakrojony program testów oraz uzupełnione o nowe materiały, które wchodzą w zakres zainteresowania D4ACE – np. o giętkie opakowania zawierające folię aluminiową

Narzędzie może być wykorzystane zarówno do oceny istniejącego opakowania, do ułatwienia procesu badawczo-rozwojowego i projektowego, zaangażowania innych ogniw łańcucha wartości lub przygotowania pod kątem testów potencjału odzysku - powiedziała Liz Morrish, kierownik projektu CEFLEX. Ocena obejmuje wszystkie wytyczne, w tym zapisane w nich zasady poświęcone możliwościom sortowania i recyklingu.
Wskazuje ona, czy specyfikacja lub projekt jest w pełni kompatybilny, ma ograniczoną kompatybilność lub nie jest kompatybilny z kategoriami zawartymi w D4ACE. Użytkownicy mogą również przeprowadzać oceny wielu specyfikacji lub projektów.

Graham Houlder, koordynator projektu CEFLEX, dodał: Narzędzie Design Check ułatwia korzystanie z naszych wytycznych, dostarczając metodę zapisu, która umożliwia śledzenie ulepszeń w czasie i wspomagając łańcuch wartości w przyspieszaniu postępów w zakresie projektowania dla obiegu zamkniętego. Odpowiada ono konkretnym potrzebom naszych interesariuszy i szerszego rynku opakowań giętkich.

Narzędzie mogłoby również odegrać kluczową rolę w zakresie implementacji oczekiwanej procedury oceny zgodności unijnego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Będzie to wymagało od producentów i importerów pakowanych towarów zebrania odpowiednich informacji technicznych i zadeklarowania, że opakowania, które wprowadzają na rynek, spełniają prawne wymogi projektowe.

Recyda otrzymała niedawno dofinansowanie w wysokości 1,75 mln funtów na rozwój swego kompleksowego oprogramowania do zarządzania i oceny zrównoważonego rozwoju oferty opakowaniowej firm.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe.