Niemiecki przemysł aluminiowy „w trybie kryzysowym”
1 Jan 1970 12:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas gdy Parlament Europejski szykuje się do dodania aluminium do listy surowców strategicznych w szykowanej ustawie o surowcach krytycznych, stowarzyszenie Aluminium Deutschland przekonuje, że niemiecki przemysł aluminiowy „nadal znajduje się w trybie kryzysowym” z perspektywy dostaw energii i globalnej konkurencyjności.
W ankiecie przeprowadzonej wśród członków AD ponad połowa firm oceniła swoją sytuację w zakresie dostaw i cen na rynkach energetycznych jako słabą, zaś co siódma stwierdziła, że jej sytuacja uległa pogorszeniu. 40% spodziewa się jeszcze bardziej negatywnych skutków w nadchodzących miesiącach.

Trzy czwarte respondentów uznało konkurencyjność Niemiec jako lokalizacji przemysłowej za słabą lub bardzo słabą, a żaden z nich nie ocenił jej jako dobrej lub bardzo dobrej. 31% firm przyznało, że musiało skrócić czas pracy, 37% obcięło moce produkcyjne, 18% zredukowało liczbę miejsc pracy, a 8% przeniosło część produkcji poza granice kraju.

To słuszne i istotne, że Parlament uznaje znaczenie aluminium dla Zielonego Ładu - powiedział prezes AD Rob van Gils. Wiele technologii i towarów, które są niezbędne dla transformacji, zawiera duże ilości aluminium. Jest koniecznością, by w kolejnych negocjacjach trójstronnych i w ostatecznej ustawie decydenci podtrzymali uznanie tej kluczowej roli naszego materiału.

O ile aluminium jest niezbędne dla transformacji, niemiecki przemysł aluminiowy znajduje się w namacalnym kryzysie. Obserwujemy znaczące spadki w portfelach zamówień. Jest to sprzeczne z politycznym celem, jakim jest uczynienie Europy bardziej ekologiczną i prężną.
Trzy czwarte światowego pierwotnego aluminium jest produkowane w Chinach, w Rosji i na Bliskim Wschodzie - ze wszystkimi tego konsekwencjami dla bezpieczeństwa dostaw w Niemczech i Europie. Z tego względu odwołuję się do zdrowego rozsądku Berlina. To właśnie tam osoby zaangażowane muszą pilnie odnaleźć sposób na załagodzenie sytuacji, dopóki zielona energia nie będzie dostępna w całym kraju i po niskich kosztach.

W ubiegłym roku van Gils podzielił się swoimi poglądami na temat kryzysu energetycznego w sektorze aluminium, wzywając do znalezienia rozwiązania dla całego kontynentu i pociągając polityków do odpowiedzialności za wprowadzenie zmian.
Aluminium Deutschland podkreśla również niedobór materiałów pochodzących z recyklingu poużytkowego, które można byłoby wykorzystać w sektorze opakowań aluminiowych, i zachęca do zmian w całej branży, aby zapewnić dostępność tych materiałów.

Opracowano na podstawie informacji Aluminium Deutschland