Nowa linia MEAF trafiła na Litwę
1 Jan 1970 08:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Dzięki połączeniu swoich energooszczędnych linii do wytłaczania arkuszy z procesem IR-CLEAN Super-Clean firmy Kreyenborg do recyklingu poużytkowego tworzywa PET, firma MEAF Machines może teraz zaoferować swoim klientom opłacalną alternatywę dla produkcji jednowarstwowych arkuszy PET przeznaczonych do kontaktu z żywnością, zatwierdzonych przez FDA/EFSA. Pierwsza linia do wytłaczania R-PET, która łączy te dwa procesy, została niedawno zainstalowana w Pack Klaipėda UAB w litewskiej Kłajpedzie, służąc do produkcji opakowań mięsnych. Linia nadaje się również do produkcji tacek z polipropylenu, zapewniając klientowi jeszcze większą elastyczność.

Założona przed 12 laty Pack Klaipėda UAB początkowo koncentrowała się na pojemnikach z EPS przeznaczonych dla żywności na wynos. Jednak trzy lata temu firma zdecydowała się na wejście na rynek opakowań dla mięsa i drobiu. Przyjrzeliśmy się kilku potencjalnym dostawcom, jednak okazało się, że MEAF zapewnia taką samą wydajność co oferty konkurencji, ale przy znacznie mniejszych wymiarach - mówi Darius Kontrimas, dyrektor techniczny w Pack Klaipėda. Ze względu na rosnące koszty energii wydajność energetyczna zajmowała wysoką pozycję na naszej liście priorytetów, a maszyny MEAF są pod tym względem prawdopodobnie najlepsze w swojej klasie. Po podjęciu decyzji byliśmy mile zaskoczeni poziomem wsparcia, jakie otrzymaliśmy. Jako nowicjusze w branży wytłaczania arkuszy mieliśmy mnóstwo pytań. Firma MEAF odpowiedziała na wszystkie z nich i dostarczyła nam wszystkich potrzebnych informacji, a nawet więcej - podsumowuje.

Nowa linia doskonale wpisuje się w obecny globalny trend produkcji coraz większej ilości materiałów pochodzących w 100% z recyklingu poużytkowego (PCR), takich jak płatki z butelek, i działa również z innym przemiałem do termoformowania - mówi Roald de Bruijne, kierownik ds. sprzedaży w MEAF. Proces ten musi jednak zapewniać prawidłowy przebieg czyszczenia i odkażania, tak by zagwarantować zgodność z surowymi przepisami FDA/EFSA. Wymaga to od przetwórców znacznych inwestycji w dedykowany sprzęt do modernizacji produkcji arkuszy. W MEAF wierzymy, że nasze przystępne cenowo, energooszczędne i elastyczne rozwiązanie pozwala naszym klientom na łatwiejsze przejście na materiały pochodzące z recyklingu.

System IR-CLEAN firmy Kreyenborg został zaprojektowany jako ekonomiczne rozwiązanie do bezpośredniego przetwarzania poużytkowych płatków PET na opakowania do żywności, łączące krystalizację i suszenie w jednym procesie. System działa bez technologii próżniowej i może być instalowany na istniejących liniach wytłaczania. Wydajność procesu oczyszczania została potwierdzona przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA), a testy wykazały zgodność z kryteriami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) dotyczącymi wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu do produkcji opakowań mających bezpośredni kontakt z żywnością.

Opracowano na postawie informacji firmy MEAF