Nowe inwestycje Walki we Wrocławiu
18 Jan 2024 10:55

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Walki od wielu lat kładzie nacisk na opracowywanie zrównoważonych opakowań na bazie włókien, a obecnie intensywnie inwestuje w swój istniejący zakład we Wrocławiu, ponieważ trendy i przepisy dotyczące opakowań konsumenckich napędzają przechodzenie na obieg zamknięty i redukcję śladu węglowego.

Popyt na zrównoważone opakowania rośnie, dlatego rozszerzamy nasze portfolio i potencjał, aby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie – wyjaśnia dyrektor fabryki Bartłomiej Engel, szef produkcji w klastrze Południe działu Consumer Coating w Walki.

Projekt dwuetapowej inwestycji stworzono na potrzeby produkcji sztywnych i giętkich opakowań konsumenckich, koncentrując się na konkretnych funkcjach ochrony składników przy jednoczesnym przejściu na nowe zrównoważone specyfikacje opakowań.
Pierwszą fazę projektu, która obejmuje unowocześnienie zakładu produkcyjnego opakowań z tektur z funkcjami barierowymi, w tym inwestycję w nową maszynę do przekrawania roli na arkusze i wykańczania, a także zwiększenie dostępnej przestrzeni produkcyjnej i logistycznej, zainaugurowano 16 stycznia 2024 r.

W drugiej fazie Walki zamierza przeznaczyć środki pieniężne na inwestycje w nowe technologie, które posłużą do produkcji monomateriałowych opakowań na bazie papieru o ultrawysokich wymogach barierowych.

Nowy przekrawacz do arkuszy na opakowania z papieru
Dzięki pierwszej części inwestycji, która obejmie instalację maszyny do przekrawania na arkusze, wrocławski zakład Walki rozszerzy swoją ofertę o opakowania barierowe zapewniające wartość dodaną. Wraz ze swoim siostrzanym zakładem w niemieckim Steinfurcie Walki będzie dysponować unikalną konfiguracją produkcyjną dla takich materiałów opakowaniowych w Europie Środkowo-Wschodniej i Zachodniej.

Ta inwestycja umożliwi nam produkcję opakowań o zaawansowanej funkcjonalności na bazie włókien, zarówno dla przemysłu spożywczego, jak i segmentu detergentów. Cieszymy się również, że będziemy mogli zaoferować je na wciąż rozwijającym się lokalnym polskim rynku - wyjaśnia Engel.
Ponieważ moce produkcyjne zostaną znacznie zwiększone, firma Walki rozszerzyła również swoje możliwości magazynowe, aby zapewnić więcej miejsca i zaoferować większą elastyczność i krótsze terminy dostaw.

Przejmujemy nową część istniejącego budynku zakładowego, prawie podwajając przestrzeń magazynową. To znacznie skróci tzw. długość czasu łańcucha dostaw, a my będziemy mogli utrzymywać bezpieczne stoki magazynowe i zagwarantować bezpośrednie dostawy w ciągu 24 godzin - mówi Engel.
Wrocławski zakład dzięki nowym możliwościom będzie zaopatrywał głównie klientów zlokalizowanych w Europie Środkowo-Wschodniej, upraszczając logistykę i znacznie zmniejszając emisję CO2 dzięki krótszym dystansom pokonywanym przez flotę transportową. Dodatkowo rozbudowa zakładu obejmie inwestycje w nowoczesne i zrównoważone rozwiązania obsługi technicznej, takie jak ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i strefowe oświetlenie ledowe.

16 stycznia firma Walki zorganizowała imprezę otwierającą pierwszy etap inwestycji. W tym dniu klienci i partnerzy zostali zabrani na wycieczkę po zakładzie, a także mieli okazję spotkać się z prezesem Walki Leifem Frilundem i grupą zarządzającą.
Po sfinalizowaniu tych inwestycji wrocławska fabryka będzie najnowocześniejsza pod względem zrównoważonej produkcji materiałów do pakowania żywności. Zrównoważony rozwój jest również najwyższym priorytetem w odniesieniu do działalności zakładu.

We wrocławskiej fabryce zawsze dbaliśmy o to, by działać w sposób jak najbardziej zrównoważony, a ponad 70% energii elektrycznej pochodzi z wiatru i słońca. Mamy panele fotowoltaiczne na dachu i specjalne pompy grzewcze wykorzystujące zieloną energię do zapewnienia ciepła i oświetlenia - mówi Engel.

Opracowano na podstawie informacji firmy Walki