Nowe przepisy unijne mogą zalać rynek milionami ton plastiku
1 Jan 1970 11:58

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Unia Europejska jest bliska uzgodnienia nowych przepisów dotyczących opakowań i odpadów opakowaniowych zapisanych w rozporządzeniu PPWR (Packaging and Packaging Waste Regulation), ale zdaniem firmy DS Smith proponowane zmiany grożą „zalaniem rynku milionami ton nowego plastiku” i cofnięciem o dekadę działań mających na celu ograniczenie jego stosowania. Podobne zdanie wyraziła niedawno FEFCO (Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej). Z jej analizy wynika, że jeśli nowe, unijne przepisy wejdą w życie w aktualnym kształcie, będzie to sprzeczne z celami Zielonego Ładu, gospodarki o obiegu zamkniętym i wieloletnimi wysiłkami mającymi ograniczyć stosowanie tworzyw sztucznych w UE. Paradoksalnie będą bowiem promować plastik, który lepiej spełnia wymóg wielokrotnego użytku w przypadku opakowań, i dyskryminować papier i tekturę, czyli te materiały opakowaniowe, które są w tej chwili najczęściej poddawane recyklingowi.

DS Smith wzywa wszystkich posłów Parlamentu Europejskiego, aby sprzeciwili się poprawkom do PPWR i rozważyli wpływ zaleceń odnośnie celów ponownego wykorzystania papieru i tektury na przemysł oraz wysiłki na rzecz zmiany klimatu. Według niezależnej analizy przygotowanej przez FEFCO zastosowanie wymogu wielokrotnego użytku opakowań może się przyczynić do zdominowania niektórych segmentów rynku przez tworzywa sztuczne. Przykładowo, aby móc wypełnić unijne cele zawarte w nowelizacji dyrektywy PPWD odnośnie transportu i handlu internetowego (w tej chwili obie branże bazują głównie na bardziej ekologicznych opakowaniach z kartonu i tektury), potrzebnych będzie ok. 8,1 mld nowych, plastikowych skrzynek o łącznej masie ok. 12 mln ton, do których mycia będzie potrzeba ok. 16 mld litrów wody. Jak przekonują interesariusze, tak ogromny zastrzyk plastiku stoi w sprzeczności z wieloletnim postępem w ograniczaniu stosowania opakowań z tworzyw sztucznych w Unii Europejskiej i na świecie.

DS Smith ostrzegł, że jeśli poprawki zostaną przyjęte, nowa regulacja PPWR spowoduje m.in.:

  • - ryzyko zalania rynku kolejnymi miliardami plastikowych elementów (które aż w 91% nie są poddawane recyklingowi);
  • - ograniczenie podaży papierowych i tekturowych materiałów opakowaniowych, które mają najwyższe poziomy recyklingu, a tym samym zagrożenie dla funkcjonowania najlepszego systemu odzysku w Unii Europejskiej;
  • - groźbę niepowodzenia niedawnych inicjatyw politycznych mających na celu ograniczenie stosowania tworzyw sztucznych w UE, w tym dyrektywy w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku;
  • - zaprzeczenie celom toczących się negocjacji w sprawie przełomowego traktatu międzynarodowego mającego na celu ograniczenie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi.

Alex Manisty, szef grupy ds. strategii i innowacji w DS Smith, powiedział: Popieramy cele Zielonego Ładu i nowe przepisy, ale poprawki, które określają targety w zakresie ponownego wykorzystania papieru i tektury, zagroziłyby europejskiemu przemysłowi tektury falistej (…) i wstrzymały działania UE w kwestii zmian klimatycznych. Zarówno recykling, jak i ponowne użycie mają do odegrania ważną rolę we wspieraniu obiegu zamkniętego i powinny się uzupełniać. Zasady ponownego użycia powinny jednak być stosowane wyłącznie tam, gdzie jest to korzystne dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Nałożenie obowiązkowych celów dotyczących ponownego użycia przyniosłoby korzyści wyłącznie przemysłowi tworzyw sztucznych. Komisja dostrzegła to, celowo wykluczając tekturę falistą z większości obowiązkowych celów ponownego wykorzystania. Wzywamy Parlament Europejski i państwa członkowskie, aby zrobiły to samo.

Zgodnie z danymi analizy cyklu życia (LCA) firmy FEFCO plastikowe tacki wielokrotnego użytku muszą być ponownie użyte co najmniej 63 razy, aby mogły zostać uznane za przyjazne dla środowiska. W przeciwieństwie do tego, przy wskaźniku recyklingu przekraczającym 80%, tektura falista jest najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem opakowaniowym, a branża jest zaangażowana w realizację ambitnych celów w zakresie dekarbonizacji.

Opracowano na podstawie informacji firmy DS Smith