Nowe rozwiązanie ULMA ogranicza zużycie surowca
1 Jan 1970 08:57

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Brytyjski oddział firmy ULMA Packaging UK opracował ostatnio nowe rozwiązanie w technologii MAP do pakowania płaskich, plastrowanych produktów, takich jak mięso i sery. Metoda pakowania na tackach LeafMAP wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie LeafSkin i powstała w ramach projektu zrównoważonego rozwoju #ULMAweCare, który ma na celu ograniczenie odpadów z tworzyw sztucznych przy jednoczesnym zachowaniu jakości produktów spożywczych.

Nowe rozwiązanie opiera się na znanej od kilku lat koncepcji ULMA o nazwie LeafSkin - nadającej się do recyklingu płaskiej tekturowej tacy- dzięki której można ograniczyć zużycie folii nawet o 80% dzięki możliwości rozdzielenia tacki od warstwy folii. Nowsza technologia LeafMAP wykorzystuje ten sam pomysł, ale zamiast rozwiązania typu skin wykorzystuje MAP.

Zaprojektowana dla produktów o wysokości nie większej niż 10 mm technologia LeafMAP nie wykorzystuje ciśnienia atmosferycznego do dociskania plastrów do tacki. Z tego powodu, jak przekonuje producent, dużo łatwiej oddzielić plastry i wykorzystać je po otwarciu opakowania, co pozwala producentom żywności znaleźć złoty środek między integralnością produktu i ekologicznością opakowania.

ULMA twierdzi też, że systemy LeafMAP są bardzo wydajne i mogą pracować w tempie do 20 cykli na minutę, przy bardzo niskim poziomie tlenu resztkowego.

Alastair Cook, specjalista ds. technicznego wsparcia sprzedaży w ULMA Packaging UK: Poprzez nasz projekt #ULMAWeCare firma stale rozwija maszyny zdolne do ograniczenia ilości tworzyw sztucznych bez narażania integralności produktu. Mając to na uwadze ULMA wykorzystała sukces LeafSkin i opracowała LeafMAP.

Mamy ambicję, by tę technologię – już teraz popularną w innych częściach Europy – sprowadzić na brytyjski rynek i pomóc przetwórcom żywności z sektora plastrowanego mięsa i sera w czerpaniu korzyści ze zwiększonej trwałości i pozytywnych doświadczeń użytkowników końcowych, gdy chodzi o otwieranie opakowania i oddzielanie produktu.

Opracowano na podstawie informacji firmy ULMA