Nowe tworzywo ecovio do powlekania ekstruzyjnego opakowań
1 Jan 1970 15:13

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koncern BASF poszerza asortyment powłok do wytłoczek papierowych i tekturowych ecovio o atestowany produkt do pakowania zimnej i gorącej żywości, kompostowalny w warunkach domowych i przemysłowych. Nowa wersja powłoki ekstruzyjnej ecovio 70 PS14H6 jest dopuszczona do kontaktu z żywnością i zapewnia doskonałą barierę dla płynów, tłuszczów i olejów mineralnych oraz zachowuje stabilność do temperatury wrzenia wody (100°C). Folia charakteryzuje się również znakomitą przyczepnością do wielu rodzajów papieru i tektury.

Pozwala na stosowanie papieru w kubkach i rynienkach do produktów nabiałowych (także mrożonych), jako opakowań do kanapek i batonów zbożowych, w miskach, tackach na słodycze i przekąski, a także kubkach do zimnych i gorących napojów oraz zup sprzedawanych na wynos. Zużyte papierowe opakowanie powleczone folią ecovio 70 PS14H6 można utylizować w kompostownikach przydomowych i przemysłowych, zgodnie z krajowymi przepisami. Nowy kompostowalny biopolimer jest zgodny z ideą recyklingu materiałów pochodzenia organicznego oraz zamkniętego obiegu składników odżywczych.

Doskonałe właściwości umożliwiające stosowanie w produkcji jedno- lub wielowarstwowych wytłoczek bez użycia kleju

Jak przekonuje BASF, nowa odmiana kompostowalnego tworzywa oferuje lepsze parametry w porównaniu z biopolimerami aktualnie dostępnymi na rynku. Pozwala na uzyskanie dodatkowej bariery na opakowaniach z papieru i tektury metodą jedno- lub wielowarstwowego wytłaczania bez użycia kleju. Powłokę na papier można nanosić przy prędkości linii do powlekania podobnej jak w przypadku polietylenu (PE). Materiał nie przywiera do wałka chłodzącego oraz charakteryzuje się znakomitą szczelnością i doskonale przyjmuje druk. W zależności od zastosowania i sprzętu można również uzyskać bardzo cienką powłokę o ciężarze zbliżonym do PE.

Nowe tworzywo ecovio z atestem kompostowalności w warunkach przydomowych i przemysłowych poszerza możliwości wtórnego wykorzystania opakowań papierowych – mówi Michael Bernhard Schick odpowiedzialny za globalny marketing biopolimerów w BASF. W społeczeństwie zaznacza się mocny trend – w niektórych krajach nawet usankcjonowany prawnie – odchodzenia od opakowań z tworzyw sztucznych na rzecz opakowań papierowych. Opakowania te w czystej postaci nie nadają się jednak do niektórych produktów spożywczych, zwłaszcza o konsystencji płynnej lub tłustej. My oferujemy mocne, a jednocześnie ekologiczne rozwiązania opakowaniowe do gorących, mrożonych lub schłodzonych produktów spożywczych, wytrzymujące temperatury od -40 do +100°C. Folia ecovio 70 PS14H6 łączy więc doskonałe parametry techniczne z dodatkową zaletą w postaci możliwości kompostowania w warunkach przydomowych, podobnie jak papier. Jest tworzywem organicznym nadającym się do recyklingu z odpadami spożywczymi.

Nowy biopolimer jest dostępny z zawartością bioskładników stanowiących zasoby odnawialne na poziomie 70#80 procent zgodnie z normą ASTM D 6866. Uzupełnia on portfolio powłok do papieru ecovio, obejmujące nadające się do kompostowania przemysłowego warianty o właściwościach dostosowanych do różnych potrzeb rynku.

Biopolimery BASF umożliwiają recykling tworzyw organicznych

Biopolimer ecovio firmy BASF ma atest kompostowalności zgodnie z takimi normami jak DIN EN 13432. Jest to mieszanka tworzywa PBAT ecoflex BASF i surowców odnawialnych. Typowymi zastosowaniami ecovio są organiczne worki na śmieci, folia spożywcza, torby na owoce i warzywa, a także folia ogrodnicza i opakowania do żywności. W badaniach wykazano zalety wykorzystania ecovio przy produkcji, pakowaniu i przechowywaniu żywności, a także przy zbiórce odpadów spożywczych. Zalety te wynikają z potwierdzonej atestem biodegradowalności, której materiał ulega w kompostownikach przydomowych i przemysłowych, a także w ziemi uprawnej. Ilość opadów spożywczych jest mniejsza, składniki odżywcze z kompostu wracają do gleby, a do ziemi uprawnej nie trafia nieulegający rozkładowi mikroplastik. Recykling materiałów pochodzenia organicznego jest zgodny z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym, w którym powinny też krążyć składniki odżywcze.

Opracowano na podstawie informacji firmy BASF