Europejska Federacja Producentów Tektury Falistej (FEFCO) wydała wytyczne dotyczące recyklingu opakowań z tektury falistej - projektowanie dla obiegu zamkniętego. Opracowany z myślą o wspieraniu zrównoważonego rozwoju opakowań projekt dostarcza branży praktyczny zestaw narzędzi do wdrożenia w życie recyklingu papieru i tektury i zagwarantowania optymalnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz minimalizacji ich wpływu na środowisko.
Recykling, eliminacja odpadów oraz ponowne wykorzystanie surowców są niezbędne z punktu widzenia gospodarki cyrkularnej dla utrzymania materiałów w obiegu oraz ograniczenia zużycia surowców naturalnych. Papier i tektura mają charakter zrównoważony, są odnawialne i idealnie nadają się do wykorzystania przy produkcji ekologicznych opakowań. W praktyce recyklowalność produktów opakowaniowych ma bezpośredni związek z ich składem. Cały proces rozpoczyna się od fazy projektowania, a następnie zależy od metody zbiórki, sortowania oraz ponownego przetworzenia.
Recykling papieru i tektury w krajach Unii Europejskiej to historia sukcesu – przy przeszło 83% efektywnej skali odzysku. Jeszcze lepiej procentowo wypadają opakowania z tektury falistej, które zawierają największą ilość zrecyklowanego surowca – średnio aż 89%.
Eleni Despotou, dyrektor generalna FEFCO, powiedziała: Branża tektury falistej dostarcza ekologiczne i oparte na idei obiegu zamkniętego opakowania, które wspierają ambicje Zielonego Ładu Unii Europejskiej. Odzysk, recykling i ponowne wykorzystanie surowców naturalnych może w tym pomóc. Wytyczne dotyczące recyklingu opakowań z tektury falistej dostarczają branży zarys działań, które pozwolą nam osiągnąć stawiane cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Opracowano na podstawie informacji FEFCO