Nowy IntelliADJUST firmy Sidel
1 Jan 1970 13:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Sidel wprowadza na rynek najnowszą technologię kontroli jakości butelek PET. IntelliADJUST ma na celu wspieranie zdolności klientów do produkcji butelek PET stale spełniających wysokie normy. Inteligentny system kontroli rozdmuchu butelek oferuje wysoką wydajność i łatwą w użyciu technologię, która pozwala klientom utrzymywać wysoką jakość butelek, oraz wspiera produkcję butelek zawierających PET pochodzący z recyklingu (rPET).

IntelliADJUST to opatentowane rozwiązanie firmy Sidel, które gwarantuje stałą jakość i wysoką wydajność. Działa w systemie „zamkniętej pętli”, wykorzystując technologię czujników interferometrycznych, i zapewnia idealną dystrybucję materiału, co skutkuje wysokim współczynnikiem jednolitości produkcji butelek PET – również tych wykonanych z PET pochodzącego z recyklingu.

Umożliwia także utrzymanie stałej jakości butelek niezależnie od zmiennych czynników podczas produkcji, takich jak sposób przechowywania preform, temperatura w warsztacie i wilgotność względna. Autonomiczna kontrola butelek na linii i cyfrowe dostosowania procesu w czasie rzeczywistym zapewniają doskonałą dystrybucję materiału. Dzięki zastosowaniu tego nie wymagającego specjalistycznej wiedzy rozwiązania wpływ zmiennych warunków produkcji i specyfiki żywicy PET na jakość butelek zostaje znacznie zmniejszony.

Dodanie pakietu oprogramowania Evo-ON firmy Sidel oferuje agregację danych o sprzęcie i dynamiczne funkcje analityczne umożliwiające prowadzenie analiz historycznych oraz analiz w czasie rzeczywistym – przez całą dobę, 7 dni w tygodniu – tworząc prawdziwie inteligentny system liniowy.

Stéphane Menard, menedżer produktu ds. rozdmuchu w firmie Sidel, wyjaśnia, że IntelliADJUST mierzy grubość butelki na linii, analizuje i dostosowuje parametry, aby zapewnić stałą jakość: To łatwe w użyciu rozwiązanie rozdmuchowe maksymalizuje liczbę butelek przeznaczonych do sprzedaży dzięki zapewnieniu niezmiennie wysokiego współczynnika kontroli jakości. IntelliADJUST kompensuje wszelkie odchylenia na linii produkcyjnej, wykorzystując algorytmy do identyfikacji zmierzonych odchyleń grubości, i automatycznie koryguje parametry ogrzewania i rozdmuchu, aby zapewnić stałą jakość – bez jakichkolwiek przerw w pracy linii.

Zwrot ku opakowaniom o niskim śladzie węglowym

Proces formowania z rozdmuchem staje się coraz istotniejszy w miarę ciągłego dążenia do zminimalizowania masy i zwiększenia zawartości rPET w branży.

Jak przekonuje Sidel, IntelliADJUST jest w 100% niezawodny w przypadku szerokiej gamy preform PET – w tym półprzezroczystych, nieprzezroczystych, kolorowych (innych niż TiO2), pierwotnych i zawierających do 100% rPET. W szczególności pomaga tym klientom, którzy chcą wprowadzić u siebie rPET – ponieważ istnieje wiele źródeł, z których można pozyskać ten materiał, co skutkuje zwiększoną zmiennością jego własności. System jest w stanie zapewnić idealną dystrybucję materiału w butelce, nawet pomimo ryzyka zmienności żywicy.

Nowa technologia Sidel oferuje swoim klientom możliwość pełnej optymalizacji śladu węglowego ich opakowań PET, nie tylko poprzez umożliwienie większego wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu, ale także poprzez wspieranie redukcji masy – a wszystko to przy stabilnej jakości wszystkich butelek.

Inteligentna technologia czujników zapewniająca precyzyjne pomiary i udoskonalony proces produkcyjny

IntelliADJUST reguluje główne parametry procesu rozdmuchu i podgrzewania w celu uniknięcia nierównomiernego rozłożenia materiału, a jego zaawansowana funkcjonalność pomiarowa zapewnia także niezmiennie wysoką jakość butelek.

Sidel wykorzystuje w tym procesie produkcyjnym wieloletnie doświadczenie w zakresie opakowań PET, zrozumienie odpowiednich punktów kontroli butelki oraz pomiarów zapewniających najlepszą możliwą dystrybucję materiału.

Działając w ramach zamkniętej pętli poddanej stałemu procesowi kontroli i regulacji, IntelliADJUST wykonuje bardzo precyzyjne pomiary grubości ścianek w najbardziej reprezentatywnych punktach każdej butelki, wykorzystując do tego cztery czujniki interferometryczne oparte na odbitym świetle podczerwonym. Cztery czujniki umieszczone na kole przenoszącym butelki można regulować w trzech osiach (X, Y i Z).

IntelliADJUST może pracować z prędkością do 90 tys. butelek na godzinę – w sposób ciągły porównując wyniki pomiarów grubości z oczekiwanym rozkładem materiału i automatycznie dostosowując proces w przypadku stwierdzenia odchyleń.

Choć IntelliADJUST oferuje zaawansowane możliwości, jest łatwy w obsłudze i niezawodny. Wszystkie parametry IntelliADJUST są bezpośrednio zintegrowane z ustawieniami maszyny dla każdej osobnej receptury jednostki magazynowej (SKU). Dlatego ten niewymagający kalibracji system umożliwia natychmiastowe uruchomienie linii po przezbrojeniu, automatycznie dostosowując położenie czujnika i procesy do każdej receptury. Jego wysoka dokładność ogranicza konieczność przeprowadzania dodatkowych ręcznych kontroli laboratoryjnych.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel