Nowy przewodniczący organizacji APEAL
1 Jan 1970 09:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

APEAL, stowarzyszenie europejskich producentów stali opakowaniowej, wybrało Luca Brantjesa, dyrektora sprzedaży oddziału opakowaniowego koncernu Tata Steel, na swojego nowego przewodniczącego.

Jednogłośnego wyboru Luca Brantjesa, który zajął miejsce dotychczasowego przewodniczącego Viliama Gašpara z U.S. Steel Koszyce, dokonali członkowie Zarządu i Generalnego Zgromadzenia APEAL. Nominacja obowiązuje od 1 stycznia 2023 r. i – zgodnie z przepisami zgromadzenia zakładającymi rotację przewodniczących – potrwa przez najbliższe dwa lata.

Po wyborze Brantjes powiedział: Chciałbym podziękować Viliamowi Gašparowi za jego silne przywództwo w ciągu ostatnich dwóch lat na stanowisku przewodniczącego APEAL. Pan Gašpar rozpoczął swoją prezydenturę w bezprecedensowym dla stowarzyszenia czasie, w szczycie globalnych restrykcji związanych z koronawirusem.
Pomimo wyzwań związanych z pandemią podczas jego kadencji APEAL z zadowoleniem obserwował, jak recykling opakowań stalowych w Europie osiąga kolejny rekordowy poziom 85,5%, co oznacza wzrost o 1,5% i jest dziesiątym z rzędu rokiem, w którym wzrósł całkowity wskaźnik recyklingu stali na opakowania.

Wzrost wskaźnika recyklingu stali opakowaniowej wyraźnie wskazuje na zrównoważony charakter tego materiału, w miarę jak gospodarstwa domowe w całej Europie coraz częściej dokonują właściwego wyboru z punktu widzenia ochrony środowiska. Zainteresowane strony mogą być pewne, że stal opakowaniowa to sprawdzone, przetestowane i zrównoważone rozwiązanie, idealnie dopasowane do gospodarki obiegu zamkniętego XXI wieku.

Stowarzyszenie w trakcie prezydencji Pana Gašpara skupiło się także na zamknięciu pętli recyklingu stali poprzez promocję selektywnej zbiórki odpadów, wydając nowy raport na temat recyklingu pt. „Why Steel Recycles Forever” i z zadowoleniem przyjmując odważny krok w kierunku prawdziwie cyrkularnej gospodarki w postaci propozycji rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), opublikowanego niedawno przez Komisję Europejską.

Nadal jednak pozostaje wiele wyzwań. W trakcie mojej prezydencji APEAL będzie dążył, aby w nadchodzącym przeglądzie dyrektyw dotyczących ramowych przepisów w sprawie odpadów i składowisk odpadów bardziej skupić się na zagwarantowaniu, że żadne opakowanie nadające się do recyklingu nie trafia na składowisko. Materiały trwałe, takie jak stal, są zbyt cenne, by je marnować.

Będę również ciężko pracować przy wspieraniu redukcji odpadów żywnościowych. Marnotrawstwo żywności odpowiada nawet za 10% emisji gazów cieplarnianych, a stal na opakowania stanowi klucz do ich ograniczenia. Ze względu na dłuższy okres przydatności do spożycia i mniejszą ilość odpadów powstających podczas obróbki żywności, konserwy drastycznie ograniczają ilość odpadów spożywczych i stanowią przystępną opcję dla konsumentów w czasie, gdy ceny żywności rosną w całej Europie.

(…) jestem podekscytowany tym, że rozpoczynam swoją prezydencję w czasie wielkich zmian w przemyśle stalowym i cieszę się na współpracę z zainteresowanymi stronami z całego łańcucha wartości, aby wspierać ograniczenie emisji poprzez przejście na bardziej ekologiczną stal.
Nie ulega wątpliwości, że nadchodzące lata przyniosą kilka istotnych wyzwań, ale jestem przekonany, że zespół APEAL będzie kontynuował udaną współpracę z Komisją Europejską, Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi i wszystkimi zainteresowanymi stronami, aby zrealizować nasze ambitne plany.

Luc Brantjes ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży stalowej, ostatnio jako dyrektor sprzedaży w dziale opakowaniowym Tata Steel. Jest absolwentem ekonomii Uniwersytetu w Amsterdamie.

Opracowano na podstawie informacji APEAL

error: Kopiowanie zabronione!