Nowy raport APEAL na temat recyklingu stali
1 Jan 1970 08:10

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stowarzyszenie Europejskich Producentów Stali Opakowaniowej (APEAL) poinformowało o publikacji nowego raportu pt. „Jak recyklować stal – dlaczego opakowania ze stali można poddawać recyklingowi bez końca” (How to recycle steel - Why steel packaging recycles forever).

To kontynuacja pierwszego raportu zaprezentowanego w 2018 r. i zatytułowanego: „Dobre Praktyki w Zbiórce Selektywnej, Sortowaniu i Recyklingu Stali na Opakowania”, który został dobrze przyjęty w europejskiej branży opakowaniowej i przyczynił się do wdrożenia opisanych w nim dobrych praktyk – takich jak wykorzystanie standardów selektywnej zbiórki i podnoszenie społecznej świadomości znaczenia recyklingu – przez kraje członkowskie Unii Europejskiej.

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Nasz najnowszy raport koncentruje się na najlepszych praktykach w czterech kluczowych obszarach: optymalizacji zbiórki selektywnej, zbiórki i sortowania zamknięć stalowych, standardów jakości złomu oraz projektowania dla recyklingu.

Zawiera on zaktualizowane informacje przydatne dla wszystkich organizacji i interesariuszy – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym – którzy chcą poznać więcej przykładów faktycznego i udanego recyklingu materiałowego. Celem jest wsparcie zainteresowanych stron z łańcucha wartości we wspólnych działaniach na rzecz osiągnięcia wizji APEAL, jaką jest całkowita eliminacja opakowań stalowych z wysypisk śmieci do 2025 r.

Przy przeciętnym 84% poziomie europejskiego recyklingu w 2019 r. stal opakowaniowa już dziś jest liderem w zakresie odzysku pierwotnych materiałów opakowaniowych w Europie i przyczynia się do wyraźnego ograniczenia skali zanieczyszczeń i zużycia energii oraz oszczędności surowców. Unikalne, „wrodzone” cechy stali zapewniają jej naturalną przewagę. Właściwości magnetyczne sprawiają, że jej odzysk jest łatwy i tani, ponieważ wyklucza konieczność stosowania specjalnych procesów sortowania. Jako trwały materiał stal może być również poddawana recyklingowi w nieskończoność, bez utraty jakości.

Złom stalowy jest również nieodłączną częścią procesu produkcji nowej stali, tak więc każda huta w Europie jest jednocześnie zakładem recyklingu oszczędzającym zasoby, energię i emisje dzięki prostocie i wydajności procesów recyklingu. APEAL wierzy jednak, że można zrobić więcej.

Jak dodaje Van Maercke: Stal na opakowania to zasób zbyt wartościowy, by go marnować, jeśli Europa zamierza osiągnąć nadrzędne cele Zielonego Ładu. Nowy raport pokazuje, w jaki sposób unikalne własności stali, w połączeniu z zaangażowaniem naszej branży, mogą przybliżyć nas o kolejny krok do realizacji idei gospodarki obiegu zamkniętego.

Opracowano na podstawie informacji APEAL