Stowarzyszenie Steel for Packaging Europe (do niedawna znana jako APEAL) potwierdziło nowy rekordowy wskaźnik recyklingu wynoszący 80,5% dla opakowań stalowych, zgodny ze zharmonizowaną metodą obliczania wskaźników recyklingu opakowań w Unii Europejskiej.
Niezależnie zweryfikowane dane opublikowane przez Steel for Packaging Europe wskazują, że 80,5% opakowań stalowych wprowadzonych na rynek w 2022 roku zostało „faktycznie poddanych recyklingowi”. Informacja pojawia się po ogłoszeniu w grudniu 2023 r., że opakowania stalowe osiągnęły docelowy poziom recyklingu w UE przewidziany na 2025 r.
Najnowszy wskaźnik recyklingu jest o 2% wyższy w porównaniu do wskaźnika z 2021 r. Stowarzyszenie twierdzi, że opakowania stalowe pozostają najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem opakowaniowym w Europie, ze względu na swoje „unikalne” właściwości i wysiłki interesariuszy w całym łańcuchu wartości na rzecz całkowitego, 100% domknięcia obiegu materiałowego.
Steve Claus, sekretarz generalny Steel for Packaging Europe, powiedział: „Jestem dumny, że nowo opublikowane liczby odpowiadają ilości opakowań, które są faktycznie poddawane odzyskowi (czyli stanowią wkład do operacji recyklingu), a nie tylko zbieranym opakowaniom. Ta zharmonizowana metoda obliczania wskaźników recyklingu opakowań stwarza równe szanse dla wszystkich materiałów opakowaniowych w Europie. Wcześniej państwa członkowskie UE stosowały różne metody określania wskaźników recyklingu dla różnych materiałów, co prowadziło do zawyżonych danych i zaciemniało wyzwania stojące przed recyklingiem niektórych formatów opakowań.”
Ogłoszenie to następuje po formalnym przyjęciu rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) przegłosowanego przez Parlament Europejski (PE), które obejmuje szereg bardziej rygorystycznych działań odnośnie recyklingu.
Claus dodał: „Trzy stopnie zdefiniowanych procentowych zdolności do recyklingu - A, B, C (95%/80%/70%), które należy spełnić do 2030 r. i dwa - A, B (95%/80%) do 2038 r., ostatecznie wyeliminują z rynku wszelkie materiały, które nadają się do odzysku w mniej niż 80%. Opakowania stalowe, we wszystkich formatach sklasyfikowanych jako A lub B, wykazują lepszą wydajność w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne i pudełka kaszerowane”.
W miarę jak wdrażanie PPWR i prawodawstwo wtórne będą zajmować centralne miejsce w nadchodzących miesiącach, Steel for Packaging Europe wzywa wszystkie instytucje UE do utrzymania wysokiego poziomu celów recyklingu, aby wspólnie budować bardziej ekologiczną przyszłość w Europie.
Opracowano na podstawie informacji Steel for Packaging Europe