Nowy rekord recyklingu stali w UE
1 Jan 1970 13:17

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stowarzyszenie Steel for Packaging Europe (do niedawna znana jako APEAL) potwierdziło nowy rekordowy wskaźnik recyklingu wynoszący 80,5% dla opakowań stalowych, zgodny ze zharmonizowaną metodą obliczania wskaźników recyklingu opakowań w Unii Europejskiej.

Niezależnie zweryfikowane dane opublikowane przez Steel for Packaging Europe wskazują, że 80,5% opakowań stalowych wprowadzonych na rynek w 2022 roku zostało „faktycznie poddanych recyklingowi”. Informacja pojawia się po ogłoszeniu w grudniu 2023 r., że opakowania stalowe osiągnęły docelowy poziom recyklingu w UE przewidziany na 2025 r.

Najnowszy wskaźnik recyklingu jest o 2% wyższy w porównaniu do wskaźnika z 2021 r. Stowarzyszenie twierdzi, że opakowania stalowe pozostają najczęściej poddawanym recyklingowi materiałem opakowaniowym w Europie, ze względu na swoje „unikalne” właściwości i wysiłki interesariuszy w całym łańcuchu wartości na rzecz całkowitego, 100% domknięcia obiegu materiałowego.

Steve Claus, sekretarz generalny Steel for Packaging Europe, powiedział: „Jestem dumny, że nowo opublikowane liczby odpowiadają ilości opakowań, które są faktycznie poddawane odzyskowi (czyli stanowią wkład do operacji recyklingu), a nie tylko zbieranym opakowaniom. Ta zharmonizowana metoda obliczania wskaźników recyklingu opakowań stwarza równe szanse dla wszystkich materiałów opakowaniowych w Europie. Wcześniej państwa członkowskie UE stosowały różne metody określania wskaźników recyklingu dla różnych materiałów, co prowadziło do zawyżonych danych i zaciemniało wyzwania stojące przed recyklingiem niektórych formatów opakowań.”

Ogłoszenie to następuje po formalnym przyjęciu rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) przegłosowanego przez Parlament Europejski (PE), które obejmuje szereg bardziej rygorystycznych działań odnośnie recyklingu.

Claus dodał: „Trzy stopnie zdefiniowanych procentowych zdolności do recyklingu - A, B, C (95%/80%/70%), które należy spełnić do 2030 r. i dwa - A, B (95%/80%) do 2038 r., ostatecznie wyeliminują z rynku wszelkie materiały, które nadają się do odzysku w mniej niż 80%. Opakowania stalowe, we wszystkich formatach sklasyfikowanych jako A lub B, wykazują lepszą wydajność w porównaniu z innymi materiałami, takimi jak tworzywa sztuczne i pudełka kaszerowane”.

W miarę jak wdrażanie PPWR i prawodawstwo wtórne będą zajmować centralne miejsce w nadchodzących miesiącach, Steel for Packaging Europe wzywa wszystkie instytucje UE do utrzymania wysokiego poziomu celów recyklingu, aby wspólnie budować bardziej ekologiczną przyszłość w Europie.

Opracowano na podstawie informacji Steel for Packaging Europe