Oficjalny debiut Smurfit WestRock
1 Jan 1970 09:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Smurfit Kappa oficjalnie zakończyła proces przejmowania firmy WestRock. Powstały wskutek tej fuzji koncern Smurfit WestRock staje się jednym z największych przedsiębiorstw opakowaniowych na świecie. Główna siedziba nowego przedsiębiorstwa mieści się w Dublinie (w dotychczasowym lokum Smurfit Kappa), natomiast jego oddział zajmujący się obiema Amerykami pozostał w siedzibie WestRock w Atlancie.

Dyrektor generalny Smurfit WestRock Tony Smurfit w gronie współpracowników świętuje debiut akcji firmy na nowojorskiej giełdzie papierów wartościowych 8 lipca 2024 r.

Akcjonariusze Smurfit Kappa otrzymają 50,4% udziałów w nowej spółce. Ostatnim dniem notowań Smurfit Kappa na giełdzie Euronext Dublin był wtorek 2 lipca; z kolei 5 lipca był ostatnim dniem notowań firmy na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE). Transakcja została wyceniona na prawie 12,7 miliarda dolarów pod koniec kwietnia, w oparciu o ówczesne kursy wymiany.

Akcje Smurfit WestRock trafiły do obrotu na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych 8 lipca; to samo dotyczy LSE. Kierownictwo Smurfit WestRock zadzwoniło dzwonkiem otwierającym sesję NYSE w poniedziałek, w pierwszy pełny dzień roboczy w roli nowej firmy.

To niesamowity moment: zobaczyć połączenie dwóch naprawdę wspaniałych firm - powiedział CEO Tony Smurfit przed dzwonkiem. Przed nami ogromna, ekscytująca przyszłość... Smurfit WestRock podbije świat zrównoważonych opakowań papierowych. Smurfit podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w prace przy przygotowaniu transakcji, ale podkreślił, że wysiłek jeszcze się nie skończył: Przed nami ogrom pracy, więc nie myślcie, że będzie łatwo – nie będzie. Ale zrobimy to tak, jak robiliśmy to w przeszłości - powiedział.

W dokumentacji przygotowanej na potrzeby fuzji firmy przewidziały łączny dochód po połączeniu w wysokości ponad 32 mld dolarów oraz utrzymanie zatrudnienia na poziomie 100 tys. pracowników. Smurfit WestRock będzie posiadać ponad 500 zakładów i 63 papiernie w 40 krajach i na sześciu kontynentach.

Byli dyrektorzy Smurfit Kappa zajmują lwią część najwyższych stanowisk kierowniczych w nowej firmie. Tony Smurfit, wcześniej dyrektor generalny Smurfit Kappa, objął pozycję CEO; na stanowisku pozostał również Ken Bowles, dotychczasowy dyrektor finansowy Smurfit Kappa. Na odejście zdecydował się natomiast David Sewell, dyrektor generalny WestRock, który nie wyjawił na razie swego nowego przedsięwzięcia biznesowego.

Patrick Kivits, prezes WestRock ds. opakowań z tektury falistej, miał zachować swoje stanowisko w nowej firmie, ale ogłosił odejście w ubiegłym miesiącu i od 1 lipca objął funkcję dyrektora generalnego firmy SEE (wcześniej Sealed Air). Samuel Shoemaker, prezes WestRock ds. opakowań konsumenckich, i Tom Stigers, prezes WestRock ds. operacji papierniczych, zostali również wymienieni w dokumentach dotyczących papierów wartościowych jako osoby przechodzące do nowej firmy.

Opracowano na podstawie informacji Smurfit WestRock