Papier, maszyna, nożyce: każda konfiguracja wygrywa
20 Jan 2022 10:12

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wzór z marokańskiego dywanu, motyw z obrazu Jacksona Pollocka albo z portugalskich płytek azulejo, skomplikowane wybrzeże Chile, kunsztowna łowicka wycinanka – już samo ich nadrukowanie brzmi jak zadanie dość karkołomne. Tymczasem duet od Konica Minolta w postaci AccurioJet KM-1e i MotionCutter pozwala nie tylko na ich precyzyjne wydrukowanie, ale i wycięcie w doskonałej jakości i w cenie przystępnej bez względu na nakład.

Do niedawna personalizowany druk i skomplikowane efekty, często na nietypowych podłożach, zarezerwowane były głównie dla realizacji z segmentu premium. Koszt przygotowania niestandardowych zleceń np. z nacięciami, perforacjami czy wieloma foliami był bardzo wysoki dla niskich nakładów. Wraz z rozwojem technologii cyfrowych różnorodne efekty stają się dostępne w zasadzie od ręki i w dowolnych konfiguracjach. Za dowód możliwości urządzeń AccurioJet KM-1e i MotionCutter niech posłuży wyjątkowy, wykonany przy ich pomocy sampler „Wanderlust” przygotowany przez Konica Minolta, który prezentuje najbardziej spektakularne efekty.

Krótkie serie premium w zasięgu

Inkjetowe urządzenie AccurioJet KM-1e gwarantuje cyfrową jakość offsetu i pozwala na ekonomiczny druk nawet w bardzo krótkich nakładach.

Cyfrowa technologia umożliwia wyeliminowanie licznych czasochłonnych i kosztochłonnych procesów: przygotowania płyt, nadmiarowych arkuszy, oczekiwania na wyschnięcie atramentu, falcowania itd. To oznacza, że wymagające zlecenia mogą być zrealizowane niemal od ręki – nawet jeśli w grę wchodzi tylko jedna sztuka, niewielki nakład w licznych wariantach lub wielkoseryjna produkcja jednostkowa. Na czas realizacji wpływa dodatkowo fakt, że AccurioJet KM-1e drukuje aż 3000 arkuszy na godzinę.

Papier to zaledwie początek

Sampler „Wanderlust” został przygotowany na różnorodnych rodzajach papieru – wciąż najpopularniejszym w druku podłożu – ale to zaledwie ułamek możliwości.

Z urządzeniami Konica Minolta zarówno zadruk, jak i cięcia są możliwe na różnorodnych arkuszach o grubości do 0,6 mm w druku jednostronnym i 0,45 mm w druku dwustronnym. W grę wchodzą podłoża powlekane i niepowlekane, również kartonowe, materiały o wysokiej gramaturze, w tym np. papier teksturowany. Oprócz szerokiego zakresu obsługiwanych nośników, unikatową cechą urządzenia AccurioJet KM-1e jest także możliwość wykonania produkcji dla arkuszy B2++ (maksymalny format arkusza 585 x 780 mm).

Dot Freeze i inne patenty

Kilka opatentowanych technologii, m.in. Dot Freeze Technology czy system druku atramentowego LED utrwalanego promieniami UV, gwarantuje niebywałą jakość prac wykonanych na AccurioJet KM-1e. Jak twierdzi producent, druk na AccurioJet KM-1e to gwarancja niespotykanej, widocznej gołym okiem i wyczuwalnej w dotyku jakości.

Niezwykła precyzja cięcia

Bardziej wymagający klienci mogą pójść w swoich pomysłach znacznie dalej niż nieskazitelny druk na wymyślnym podłożu. MotionCutter z portfolio Konica Minolta – kompaktowy, cyfrowy i szybki system laserowy o wielu zastosowaniach – stwarza wiele nowych możliwości.

Praca na urządzeniu do cięcia MotionCutter nie wymaga bowiem przygotowania tradycyjnego wykrojnika – maszyna sama w sobie funkcjonuje jak laserowa cyfrowa sztanca.

Zadrukowane arkusze można sprawnie wycinać, grawerować, nacinać, perforować, bigować i tym samym uzyskiwać unikatowe kreacje: od prostych technicznych cięć po skomplikowane filigranowe kształty i zdobienia. Funkcja precyzyjnego bigowania czyni z MotionCuttera doskonałe urządzenie do produkcji opakowań. Wykończenie etykiet także nie stanowi wyzwania – precyzyjna kontrola lasera pozwala na cięcie tylko pierwszej warstwy przylepnej bez śladów na papierze podkładowym (tzw. kisscut). Dodatkowo każdy arkusz może być spersonalizowany przy użyciu funkcjonalności NameCut – np. poprzez zmienne wycinanie takich elementów, jak nazwiska z informacji tekstowych, plików CSV lub kodów QR.

Dzięki precyzyjnej regulacji lasera dopasowuje sposób nacinania nośników w zależności od rodzaju i grubości podłoża – np. graweruje obrazy i elementy z gradacją na grubszych nośnikach, takich jak tektura, drewno czy nawet korek. MotionCutter może być używany z papierem lub kartonem do wielu zastosowań wymagających skomplikowanych, cięć bez zbędnych odpadów oraz czasochłonnego ustawiania. I, podobnie jak w przypadku AccurioJet KM-1e, doskonale sprawdza się zarówno przy produkcji dużych nakładów, jak i prototypów.

Sampler „Wanderlust” przygotowany przez Konica Minolta prezentuje najbardziej spektakularne efekty uzyskane przy użyciu obydwu urządzeń. Aby go otrzymać, wystarczy skontaktować się z Konica Minolta. Zainteresowani otrzymają najwyższą próbę możliwości w postaci mapy z podróży ukazującej całą magię cyfrowego druku i laserowego wycinania.

Opracowano na podstawie informacji firmy Konica Minolta