Petycja polskich poligrafów do Premiera RP
1 Jan 1970 08:26

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Grono polskich przedstawicieli przemysłu poligraficznego wystosowało petycję podpisaną przez Jacka Kuśmierczyka, Kanclerza Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, która wzywa Premiera RP Mateusza Morawieckiego do zmiany ministerialnej podległości branży poligraficznej i opakowaniowej. Poniżej pełna treść petycji.

Szanowny Panie Premierze,

My, przedstawiciele polskiego przemysłu poligraficznego oraz opakowań z nadrukiem, zwracamy się z prośbą o zmianę podległości naszej branży Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Ministra Przedsiębiorczości i Technologii lub Ministra Inwestycji i Rozwoju.

Żywiąc szacunek dla osiągnięć resortu na wielu ważnych dla naszej ojczyzny polach, który odpowiada za stricte industrialną gałąź gospodarki, jaką jest współczesne drukarstwo, dostrzegamy palącą potrzebę zmian stanu rzeczy, wynikających z aktów prawych podpisanych w roku 1951 przez Bolesława Bieruta i Józefa Cyrankiewicza oraz ustawy z roku 1961 podpisanej przez Aleksandra Zawadzkiego. Wówczas przemysłowe powielanie treści i obrazu kojarzyło się głównie z produkcją gazet, czasopism oraz książek i wymagało restrykcyjnej kontroli ówczesnego reżimu.

Dzisiaj drukujemy opakowania, obwody scalone, tekstylia, materiały wykończeniowe, nośniki reklamy wielkopowierzchniowej, a nawet protezy w technologii 3D i reprezentujemy wysoce innowacyjny, dynamicznie rozwijający się sektor, strategiczny dla wielu innych branż gospodarki. Z tych względów potrzebujemy stałego kontaktu z przedstawicielami rządu, odpowiadającymi bezpośrednio za gospodarkę. Dajemy ojczyźnie wiele, a możemy dać więcej, na co wskazują regularnie prowadzone badania w ramach raportu „Rynek poligraficzny i opakowań z nadrukiem w Polsce”.

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zapewniamy, że nasze oddanie sprawom kultury polskiej pozostaje priorytetem, a druk albumów, literatury i periodyków traktujemy jako przywilej. Przede wszystkim jednak służymy rodzimej gospodarce i społeczeństwu, dla których stworzyliśmy 50 000 tysięcy miejsc pracy, przeszło 8 000 podmiotów gospodarczych oraz gwarantujemy przychody w wysokości prawie 15 mld złotych. Wszyscy niżej podpisani liczymy Panie Premierze, że podejmie Pan decyzję, że swoją decyzją zamieni Pan historię na przyszłość.

Z poważaniem,

Jacek Kuśmierczyk

Kanclerz

Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga

Pod tym linkiem znajdą Państwo nagranie, w którym Kanclerz PBKG, Krzysztof Januszewski z Polskiej Izby Fleksograficznej oraz praktycy poligrafii podnoszą temat konieczności przeprowadzenia zmian.

Źródło: Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga