Pięć nagród WorldStar dla rozwiązań opakowaniowych firmy Stora Enso
1 Jan 1970 13:57

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stora Enso otrzymała pięć nagród (w czterech różnych kategoriach) w najnowszej edycji konkursu WorldStar, organizowanego dorocznie przez Światową Organizację Opakowań. Jak podkreśla firma, wszystkie wyróżnione projekty opakowań są proekologiczne i zostały wykonane z odnawialnych materiałów bazujących na włóknach drzewnych.

EcoFreshBox nagrodzony w kategorii „Świeże owoce i warzywa”

Projekt opakowania, którego autorką jest Miia Vettenranta, to – jak podkreśla Stora Enso – prosty, ale przemyślany pojemnik zastępujący analogiczne rozwiązania wykonane z tworzyw sztucznych, tym samym redukujący ich obecność w obiegu rynkowym. Rodzina produktów EcoFreshBox obejmuje kilka wariantów o różnych rozmiarach i kształtach. Opakowanie może być wykorzystywane również do innych produktów spożywczych z segmentu owocowo-warzywnego, np. do przechowywania mini pomidorów czy pieczarek. Karton, z jakiego jest wykonane, umożliwia nanoszenie nadruku np. zdjęć czy logotypu producenta, wpływając na rozpoznawalność marki.

Opakowanie zbiorcze na kruche przedmioty

Jest to monomateriałowe opakowanie zbiorcze z tektury falistej do transportowania kruchych przedmiotów, którego autorem jest Juha Andersson. Jak podkreśla Stora Enso, jest ono przyjazne dla użytkownika, zarówno w kontekście pakowania, jak i rozpakowywania, oraz łatwe w recyklingu. Występujący tu proces pakowania produktów jest zbliżony do wcześniej stosowanych tradycyjnych metod. Producent dodaje, że projekt został zoptymalizowany z myślą o przedmiotach, które wymagają szczególnej ostrożności podczas transportu.

Opakowanie na „inteligentną” lodówkę z nagrodą w kategorii „Inne”

Tzw. „inteligentna” lodówka, uwzględniająca szereg zewnętrznych urządzeń elektronicznych o wysokiej czułości, wymaga opakowania transportowego, które zapewni jej efektywną ochronę, a przy tym – jak podkreśla Stora Enso – będzie łatwe w użytkowaniu i w recyklingu. Standardowy projekt opakowania tego rodzaju uwzględnia wiele różnych materiałów, z jakich jest wykonane. Skandynawski producent stworzył w związku z tym rozwiązanie, które w 100% bazuje na materiałach odnawialnych. Proces pakowania i wyjmowania lodówki został tu zaplanowany tak, by wyeliminować wszelkiego typu narzędzia zewnętrzne. W skład całego rozwiązania wchodzi również dedykowana paleta ze zintegrowaną rampą załadowczą. Zwiększa ona – zdaniem producenta – ergonomię wszystkich procesów związanych z użytkowaniem opakowania w całym łańcuchu dostaw. Autorem projektu jest Outi Honkavaara.

Funkcjonalne opakowanie na gadżety muzyczne nagrodzone w kategoriach „Zabawki” i „Elektronika”

Girts Libeks jest autorem interaktywnego, innowacyjnego opakowania na Babbit – skierowany do dzieci odtwarzacz Spotify klasy hi-fi. Stora Enso podkreśla, że jest ono przykładem właściwego połączenia inżynierii i przemyślanego projektu uwzględniającego zastosowanie proekologicznych materiałów. Tym samym – w ocenie producenta – powstało zintegrowane opakowanie, które angażuje uwagę dziecka, zapewnia bezpieczny transport znajdującego się w środku sprzętu i pozwala na jego wygodne przenoszenie, zachowując przy tym wysokie walory estetyczne.

WorldStar – konkurs o uznanej marce

Międzynarodowy konkurs WorldStar to jedna z najważniejszych inicjatyw branżowych Światowej Organizacji Opakowań (WPO). Zgłoszone do niego projekty są oceniane przez krajowych przedstawicieli WPO i jednego reprezentanta International Packaging Press Organisation. Organizator podkreśla, że nagrodzone projekty muszą być ocenione jako wyjątkowe w kategorii, do jakiej zostały zgłoszone, a także uznane za lepsze od pozostałych pod względem ich zastosowania i innowacyjności.

Opracowano na podstawie informacji firmy Stora Enso

Fotografie: Stora Enso