Firmy Paboco i Blue Ocean Closures zaprezentowały efekty współpracy nad „pierwszą w branży” gotową do wprowadzenia na rynek papierową butelką z nakrętką, która ma trafić do konsumentów na początku 2025 r. Paboco stworzyła linię produktów łączącą butelki papierowe oraz wyprodukowane przez Blue Ocean Closures nakrętki na bazie włókien, gotowe do natychmiastowego rynkowego wykorzystania.
Całkowity ciężar opakowania – wliczając nakrętkę - wynosi mniej niż 16 gramów, z barierą HDPE o masie poniżej 2 gramów. Paboco twierdzi, że cienka bariera butelki umożliwia recykling opakowania w papierowym strumieniu odpadów. Dodaje również, że jej produkty są elementem realizacji planu wprowadzenia butelek z papieru na dużą skalę do końca 2025 r. i opracowania przyszłych rozwiązań opartych na biotechnologii. Zamówienia na papierowe butelki i nakrętki mogą składać wyselekcjonowani partnerzy; po prezentacji 8 października na targach CPHI w Mediolanie (Włochy) będzie można jeszcze obejrzeć między 22 i 25 października na wystawie Scanpack w szwedzkim Göteborgu.
Michael Michelsen, dyrektor handlowy w Paboco, komentuje: Z naszego punktu widzenia to natychmiastowa zmiana dla branży; oto zmieniamy opcje materiałowe przemysłu opakowaniowego i utrzymujemy koncentrację na lekkich opakowaniach. Rozpoczęliśmy już produkcję i spodziewamy się zobaczyć te butelki w rękach konsumentów na początku 2025 roku.
Ola Tönnberg, dyrektorka handlowa w BlueOcean Closures, dodaje: Widzimy, że zamknięcie na bazie włókien staje się nową standardową kategorią, znajdującą zastosowanie do szeregu różnych materiałów, z których wykonane są butelki. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że rozszerzenie potencjału redukcji tworzyw sztucznych dotyczy również butelek z włókien, dzięki naszej współpracy z Paboco.
Paboco rozpoczęło w lutym produkcję papierowych butelek na skalę przemysłową w swoim zakładzie produkcyjnym w Danii, stawiając sobie za cel wyprodukowanie ponad 20 milionów butelek do końca 2025 roku. Zdaniem firmy rozwiązanie to składa się w 85% z papieru, a pozostałe 15% stanowi bariera HDPE; jednak dokładny procent różni się w zależności od kształtu butelki i zamierzonego zastosowania.
Opracowano na podstawie informacji firmy Poboco