„Pierwsze i jedyne” biopolimerowe opakowanie bez tworzyw sztucznych
1 Jan 1970 14:00

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Holenderski rząd uznał opakowania na bazie wodorostów firmy Notpla za „pierwszy i jedyny” materiał wolny od plastiku, który spełnia wymogi dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Producent ma teraz nadzieję wykorzystać Notpla do zastąpienia co najmniej 15 milionów plastikowych opakowań jednorazowego użytku w Holandii.

Marka Notpla wywodzi swoją nazwę od skrótu „not plastic” (bez plastiku). Powstała w 2019 roku, a już może pochwalić się prawdziwie przełomowym produktem, tworzywem Notpla na bazie brązowych wodorostów morskich, które ulega naturalnej biodegradacji w ciągu 4-6 tygodni.

Notpla wyjaśnia, że dyrektywa UE w sprawie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku definiuje plastik jako materiał składający się z chemicznie zmodyfikowanych i/lub syntetycznie otrzymanych polimerów, a ustawodawstwo poszczególnych krajów dąży do zakazania lub opodatkowania niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku i nakazuje ich oznaczanie.

W Holandii rządowy organ ds. ochrony środowiska, ILT, poszedł o krok dalej i włączył do swojej klasyfikacji tworzyw sztucznych technologie, które często nazywane są „wolnymi od plastiku” w innym kontekście, np. wodne powłoki dyspersyjne.
Notpla poinformowała, że po dziewięciomiesięcznym procesie oceny i niezależnym dochodzeniu przeprowadzonym przez firmę Eunomia jej opakowania na bazie roślin są pierwszym materiałem, który rząd holenderski uznał za wolny od plastiku. Wynika to z faktu, że nie wymagają one modyfikacji chemicznych ani powłok ropopochodnych w celu uzyskania odporności na tłuszcz i wilgoć, a zamiast nich wykorzystują naturalne polimery występujące w wodorostach.

Opakowania mogą być również poddawane recyklingowi w istniejących strumieniach odzysku papieru lub kompostowane w warunkach domowych, twierdzi producent. Oczekuje się, że w Holandii sprzedawcy będą korzystać z Notpla, aby uniknąć konieczności pobierania opłat od swoich klientów w ramach nowego podatku od tworzyw sztucznych; ma to również przynieść korzyści firmom, które nie mogą skorzystać z programów ponownego użycia np. z powodów higienicznych, ponieważ umożliwi im to wycofywanie tworzyw ze swych opakowań.

Notpla nawiązała właśnie strategiczne partnerstwo z firmą Conpax w celu dystrybucji certyfikowanych opakowań na żywność niezawierających plastiku. Tym samym liczba opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych produkowanych na terenie Holandii może zostać zmniejszona o 15 mln sztuk.

Cieszymy się, że nasza powłoka na bazie wodorostów została uznana za w pełni zgodną z unijną dyrektywą SUPD i jako pierwsza przeszła najbardziej rygorystyczne oceny w Europie, dzięki analizie ILT - powiedział Pierre-Paslier, współzałożyciel Notpla. To wyróżnia Notpla i doskonale wpisuje się w naszą misję zmniejszenia uzależnienia społeczeństwa od plastiku. Nie możemy doczekać się chwili, gdy wspomożemy holenderskich właścicieli restauracji w osiągnięciu ich celów w zakresie redukcji tworzyw sztucznych.

Roy Suiskens, dyrektor Conpax, dodał: Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy pomiędzy Notpla i Conpax, ponieważ zapewnia ona dostęp do unikalnych produktów z kartonu z powłoką z wodorostów na obszarze Beneluksu. Z naszych własnych zakładów w Holandii będziemy projektować, produkować i dostarczać nowe zrównoważone produkty jednorazowego użytku wykonane z tektury powlekanej Notpla i dystrybuować je na rynek krajów Beneluksu, który domaga się dokładnie takiego rozwiązania.

Opakowania Notpla będą dostępne dla firm z branży spożywczej oraz z innych sektorów od stycznia 2024 r.

Opracowano na podstawie informacji firmy Notpla