Plastpol 2024 pod znakiem nowości i premier
1 Jan 1970 10:34

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Najnowocześniejsze wtryskarki i wytłaczarki, nowatorskie technologie wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne, najnowsze surowce i usługi z całego świata, a także dyskusje o wyzwaniach w branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy – to wszystko już od 21 do 24 maja na Targach Kielce. Warto już teraz zarejestrować swój udział w targach Plastpol i poznać rewolucyjne rozwiązania.

Targi Plastpol to jedno z największych w Europie wydarzeń dla branży przetwórstwa tworzyw sztucznych i gumy. Ponad 600 firm z blisko 30 krajów, przede wszystkim z Europy, Azji i Bliskiego Wschodu zaprezentuje najnowsze rozwiązania – mówi Kamil Perz, dyrektor projektu Plastpol w Targach Kielce. Tysiące maszyn, przede wszystkim wysokotechnologiczne wytłaczarki, wtryskarki do tworzyw sztucznych, roboty, całe linie produkcyjne, systemy zarządzania produkcją, urządzenia do recyklingu tworzyw sztucznych, zwiedzający poznają w pracy na żywo. Hale Targów Kielce zamienią się ponownie w pracującą fabrykę. Imponująca będzie oferta surowców, granulatów i recyklatów. Kolejne przedsiębiorstwa oferować będą profesjonalne usługi, związane m.in. z dystrybucją, logistyką i transportem.

Priorytetową kwestią jest energooszczędność. Stąd tak wiele nowych rozwiązań, które będą prezentowane na Plastpolu, odpowiada na potrzebę minimalizacji zużycia prądu. Wpisują się one także w dążenie do zrównoważonego rozwój firm – podkreśla Kamil Perz.

Nowości i premiery dla branży w Kielcach

Wittmann Battenfeld pokaże najnowszą wtryskarkę EcoPower DC wraz z robotem WX142 DC, które do swej pracy wykorzystują prąd stały DC. Poznamy rozwiązanie wykorzystujące do zasilania przyjazną energię na przykład z ogniw fotowoltaicznych. Także na stoisku Wittmann Battenfeld polską premierę będzie miał robot serii PRIMUS z najnowszym sterowaniem R9.

Europejską premierę na targi Plastpol szykuje Arburg. Zaprezentuje wtryskarkę elektryczną Allrounder 720 E Golden Electric. W pracy na żywo goście przyjrzą się też hybrydowej wtryskarce Allrounder 470 H Comfort, która wyprodukuje 0,5-litrowe kufle do piwa w cyklu trwającym 31 sekund.

Kolejne przedsiębiorstwo o mocnej pozycji na światowym rynku, Sumitomo (SHI) Demag, zaprezentuje innowacyjną technologię w dziedzinie efektywności energetycznej oraz precyzyjnego przetwórstwa tworzyw sztucznych. Jest to energooszczędne, kompletne gniazdo produkcyjne oparte na wtryskarce w pełni elektrycznej z serii IntElect2180/570-250.

Najnowsze urządzenie zaprezentuje także TMA Automation. Nowy robot do obtrysku insertów, połączony z IML i montażem zintegrowany z wtryskarką, zwiedzający zobaczą na stoisku firmy Engel. Zaś propozycją od Engel będą najnowszej generacji maszyny marki WINTEC. Wśród nich będzie model t-win, serwo-hydrauliczna maszyna dwupłytowa, której projekt bazuje na wieloletnim doświadczeniu firmy w branży i jest ukierunkowany na maksymalizację efektywności oraz niezawodności produkcji wtryskowej.

Jedno z największych stoisk na Plastpolu przygotowuje firma Muehsam wraz z GM Color. Wśród nowości będą depaletyzery i maszyny elektryczne. Kolejne nowatorskie rozwiązania zaprezentują Wadim Plast oraz Dopak.

Najnowsze granulaty i recyklaty w Targach Kielce

Istotne miejsce w Targach Kielce zajmą także przedsiębiorstwa oferujące surowce do przetwórstwa, jak granulaty polietylenowy i polipropylenowy, barwniki, recyklaty. Wśród tej grupy wystawców z szeroką ofertą będą polskie firmy, m.in. Azoty i Anwil. Nowością w ofercie ML Polyolefins będą standaryzowane serie recyklatów polipropylenowych TECHFIN, dostępne w kolorze czarnym i szarym, z możliwością modyfikacji MFI do 30. Co istotne, dzięki zaawansowanej technologii produkcji, procesom homogenizacji i odgazowania, materiał charakteryzuje się powtarzalnością i stabilnością parametrów technicznych. Kolejna firma, Permedia, zaprezentuje dodatki procesowe PFAS-free do przetwórstwa tworzyw sztucznych niezawierające związków per- i polifluorowanych oraz siloksanów. Z kolei Polimarky w czasie Plastpolu będą świętować 40-lecie działalności. Przedsiębiorstwo zajmuje się compoudingiem, dostarczając materiały dla klientów z najróżniejszych branż w Polsce i Europie.

Podczas kieleckich targów nie braknie europejskich i światowych liderów dystrybucji. Będą m.in. Brenntag – dostawca pełnego zakresu surowców, dodatków oraz palety usług dodanych, Bedeko Europe – producent i dystrybutor komponentów, Nexeo Plastics – dystrybutor żywic termoplastycznych i mieszanek.

Wiedza, konferencje, dyskusje w czasie Plastpol

Wystawie pełnej oferty dla branży towarzyszą konferencje podejmujące kluczowe kwestie. Targi Kielce we współpracy z serwisem internetowym tworzywa.pl organizują Seminarium Techniczne PLASTECH INFO pod hasłem „Monitorowanie i optymalizacja parametrów procesowych w technologiach przetwórstwa tworzyw sztucznych”. Fundacja PlasticsEurope Polska przygotowuje konferencję otwarcia targów „Przemysł tworzyw sztucznych w Polsce i Europie”. Eksperci przedstawią aktualne dane dotyczące bieżącej sytuacji polskiej branży tworzyw na tle Europy w oparciu o najnowsze raporty branżowe oraz dane Głównego Urzędu Statystycznego. Fundacja przygotowuje też wystawę „The Plastics Transition”, w myśl hasła „Jak zmieni się system tworzyw sztucznych w Europie do 2050 roku?”. Kolejne wartościowe spotkanie w czasie Plastpolu zostanie przeprowadzone pod hasłem „Zrównoważone podejście do zielonej transformacji w materiałach polimerowych”.

Plastpol potrwa od 21 do 24 maja 2024 w Targach Kielce. Rejestracja dla wystawców na https://www.targikielce.pl/plastpol

Opracowano na podstawie informacji firmy Targi Kielce