Polska potęgą w branży opakowaniowej w 2024 roku
1 Jan 1970 08:27

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Mamy szansę wyprzedzić Francję na fotelu wicelidera eksportu opakowań w Unii Europejskiej jeszcze w tym roku – nie wykluczają eksperci z Banku Pekao. Rosnący popyt na opakowania „made in Poland” oraz sukces polskich firm na europejskiej arenie to między innymi skutki dywersyfikacji rynku oraz innowacyjności materiałów – podkreśla organizator Targów Branży Opakowaniowej IN-PACK w kieleckim ośrodku wystawienniczym, zaplanowanych na luty 2024 roku.

Perspektywy rozwoju polskiej branży opakowań na 2024 rok są wyjątkowo obiecujące. Wzrost popularności aktywnych i inteligentnych opakowań otwiera nowe możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produktów i zwiększa wartość dodaną naszych usług. Równocześnie, rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i zrównoważone rozwiązania wpisuje się w naszą strategię promowania opakowań przyjaznych dla środowiska i efektywnych zarówno pod względem transportowym, jak i zasobowym – zaznacza Marcin Królski Członek Zarządu RELOPACK SP. Z O.O.

Według raportu Banku Pekao sektor opakowań drewnianych w Unii Europejskiej w 2023 roku doświadczył silnego spadku produkcji o skali 11% rok do roku. Wyjaśnieniem tego spadku mogło być ogólne spowolnienie gospodarcze i słabnąca kondycja kluczowych branż odbiorców opakowań drewnianych, takich jak transport międzynarodowy.

Mimo tych wyzwań Polska utrzymywała mocną pozycję w produkcji opakowań drewnianych w UE, zajmując piąte miejsce pod względem produkcji, z 11% udziałem w rynku. Dla nas jako firmy działającej na polskim rynku, będącej jednocześnie partnerem i członkiem Duisport Packing Logistics, Group jest to ważny sygnał, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym i perspektywicznym rynkiem, a jej potencjał ciągle rośnie – dodaje Marcin Królski.

Według Smithers Pira – firmy statystycznej oraz organizatora eventów poświęconych branży logistycznej - światowa sprzedaż opakowań wyniesie w tym roku około 1,2 bln dolarów, a za 70% jej wartości odpowiadają opakowania papierowe i z tworzyw sztucznych. W Polsce, według szacunków, działa 1/5 wszystkich europejskich firm z branży opakowań. Zajmujemy w tej klasyfikacji piąte miejsce, ale konsekwentnie zmniejszamy dystans do czwartej Hiszpanii. Jak wynika z analizy Banku Pekao S.A, krajowe firmy zatrudniają 14 % wszystkich pracowników tego sektora w UE.

IN-PACK kreuje przyszłość polskiej branży opakowań

IN-PACK to odpowiedź na sukcesywny rozwój Polski w branży logistycznej. W Targach Kielce już w lutym spotkają się najwięksi producenci opakowań, naklejek, maszyn oraz systemów IT. Swoje produkty zaprezentują przedstawiciele z różnych sektorów: opakowań, technik pakowania, etykietowania, druku, e-commerce, robotyki, maszyn oraz surowców. Uczestnicy targów będą mogli zobaczyć oferty znanych na europejskim rynku firm, m.in. Verpalin, Turck, Promark i Pablo Maszyny. Ciekawym punktem targów IN-PACK będzie strefa pokazowa LET'S PACK IT!, w której będzie można zobaczyć funkcje ramienia robotycznego, systemy do automatycznego pakowania oraz procesy jego optymalizacji. Współorganizatorem wydarzenia została działająca od 2016 roku w branży usług logistycznych i opakowań przemysłowych firma Relopack, partnerem wydarzenia, natomiast jest Klaster Creative Packaging Group – mówi manager wydarzenia Jakub Nogaj.

LogInPack, czyli dawka profesjonalnej wiedzy

Bogata oferta targów obejmuje także wydarzenia towarzyszące. Podczas IN-PACK EXPO odbędzie się druga odsłona Międzynarodowego Kongresu dla branży logistycznej i opakowaniowej LogInPack. W czasie wydarzenia eksperci omówią najnowsze trendy oraz innowacje i wyzwania w dziedzinie logistyki i opakowań. Jedną z prelegentek została Magda Biernat-Kopczyńska - prawniczka z Kancelarii Maruszkin. Ekspertka poprowadzi prelekcję pod tytułem „Opakowania: Przegląd aktualnej sytuacji prawnej”. Wszystko o logistyce w e-commerce opowie Piotr Snopek z Paszportu do Eksportu.

Kielecki ośrodek targowy to doświadczenie

Targi Kielce od 31 lat specjalizują się w organizacji wydarzeń biznesowych, które przyciągają światowych wystawców i pozwalają na skuteczne nawiązywanie współpracy. Kielecki ośrodek wystawienniczy jest drugim w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem powierzchni zajmowanej przez wystawców i liczby wystawców. Targi Kielce sukcesywnie organizują wydarzenia z sektora logistyki i przemysłu. Wiosna 2023 roku była wypełniona rekordowymi wydarzeniami. Przemysłową Wiosnę, czyli imprezę spod znaku STOM, odwiedziło ponad

19 tysięcy zwiedzających. Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zaowocowały znakomitą liczbą zawartych kontraktów i relacji biznesowych. Targom Kielce także organizator II Międzynarodowych Targów Intralogistyki zaplanowanych od 13 do 15 lutego 2024 roku.

Zarejestruj się już dziś i pobierz darmową wejściówkę: https://www.targikielce.pl/uzytkownik?ref=/in-pack/rejestracja-zwiedzajacych

Targi Branży Opakowaniowej IN-PACK odbędą się w Targach Kielce od 13 do 15 lutego 2024 roku. Zapraszamy!

Opracowano na podstawie informacji Targów Kielce