W 2012 roku zebrano i poddano recyklingowi ponad 60 miliardów butelek PET, czyli 52% wszystkich zużytych butelek PET sprzedanych w Europie. Już prawie 30% PET pochodzącego z recyklingu jest używana do produkcji nowych butelek.
Skala użycia PET po recyklingu do produkcji butelek na napoje jest ograniczona ze względu na wymieszanie w strumieniu odpadów opakowań z PET na produkty spożywcze i pozostałych, które nie nadają się do pakowania żywności.
Projekt POLYMARK ma za zadanie zwiększyć dostępność poddanego recyklingowi PET, aby mógł być wykorzystany do produkcji nowych opakowań na napoje. Projekt ten chce rozwijać technologię automatycznego wykrywania i sortowania odpowiednich butelek PET.
Ponowne używanie poddanych recyklingowi tworzyw sztucznych, które mają mieć kontakt z żywnością, jest ściśle regulowane przez EFSA, Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności.
Budżet projektu wynosi 2.2 mln euro, z czego Unia Europejska finansuje 1.478.mln €, a czas jego trwania ma wynosić 36 miesięcy.
Jednym z członków konsorcjum Polymark jest Europejska Federacja Wód Butelkowanych, do której należy Krajowa Izba Gospodarcza "Przemysł Rozlewniczy". „Wszystkie opakowania używane przez przemysł wody butelkowanej w 100% nadają się do recyklingu” - mówi Patricia Fosselard, Sekretarz Generalna EFBW. „Umożliwiając nam sortowanie różnego rodzaju opakowań plastikowych, będziemy w stanie poddać recyklingowi większą ilość PET, a tym samym wykorzystywać go ponownie jako opakowania wody butelkowanej lub innych napojów butelkowanych, dzięki czemu będziemy mieli swój wkład w gospodarkę obiegową Unii Europejskiej"
Więcej informacji można uzyskać na stronie www.polymark.org
Źródło: Krajowa Izba Gospodarcza „Przemysł Rozlewniczy”