Poznaliśmy zwycięzców 2023 European Carton Excellence Award
1 Jan 1970 10:58

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

21 września w Sewilli odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia nagród w konkursie 2023 European Carton Excellence Award (ECEA), w którym nagrodzono ubiegłoroczne innowacje z sektora zrównoważonej produkcji opakowań kartonowych. Wydarzenie organizowane przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów i Tektury (Pro Carton) oraz Europejskie Stowarzyszenie Producentów Kartonów (ECMA) celebruje najlepsze projekty ekologicznych opakowań stworzonych na naszym kontynencie.

Tegorocznym laureatem nagrody Carton of the Year zostało luksusowe, trójwymiarowe opakowanie w kształcie kuli stworzone przez hiszpańską firmę Alzamora Group dla marki kosmetycznej GERnétic (na zdjęciu), natomiast innowacyjne, wyprodukowane z naturalnych włókien opakowanie Boardio firmy Graphic Packaging International na gumę Perfetti Van Melle Mentos zdobyło uznanie w kategoriach Nagroda Publiczności oraz Zrównoważony Rozwój.

Wszystkie konkursowe zgłoszenia oceniano na podstawie kryteriów takich jak: projekt graficzny i strukturalny, techniki produkcji, opłacalność, ekologia, zrównoważony rozwój, innowacyjność, bezpieczeństwo i wygoda użytkowania. W skład jury weszli w tym roku: jako przewodniczący składu sędziowskiego Satkar Gidda (konsultant w dziedzinie brandingu i wzornictwa); Susanne Lippitsch (przedstawiciela firmy SL DESIGN i czołowa projektantka opakowań); oraz Sanjeev Das (globalny dyrektor ds. opakowań w dziale Żywności i Lodów firmy Unilever). W imieniu jury nagrody wręczali: prezes Pro Carton Michele Bianchi, prezes ECMA Jean-François Roche oraz dyrektor generalny Pro Carton Horst Bittermann

Wszystkie zalety kartonu

Odnawialny, nadający się do recyklingu i biodegradowalny karton jest doskonałym przykładem praktycznego działania gospodarki o obiegu zamkniętym i jednym z najlepszych pośredników w tworzeniu wartości marki zarówno w przypadku produktów luksusowych, jak i produktów codziennego użytku.

European Carton Excellence Awards to najbardziej prestiżowe nagrody w dziedzinie opakowań kartonowych. Udział w konkursie stanowi dla partnerów w łańcuchu dostaw doskonałą okazję do zaprezentowania najbardziej innowacyjnych projektów, które tym samym uchodzą za prawdziwe crème de la crème w branży opakowań.

Oprócz wspomnianej na wstępie i uchodzącej za najbardziej prestiżową nagrody Carton of the Year jury konkursu wybiera zwycięzców w kategoriach: Opakowania ogólne z Włókien Pierwotnych, Opakowania Ogólne z Włókien z Odzysku, Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien Pierwotnych oraz Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien Odzysku. Przyznawane są również nagrody specjalne za innowacyjność i zrównoważony rozwój. Okazję oddania głosu na ulubione opakowanie mają również obserwatorzy konkursu w ramach nagrody publiczności.

Innowacyjne, gustowne i ekologiczne

Tegoroczny zdobywca laurów w kategorii Carton of the Year połączył ekskluzywność opakowania z unikalnym i strukturalnym wzornictwem. Grupa Alzamora stworzyła gustowne i eleganckie opakowanie GERnétic z jednego kawałka kartonu z włókien pierwotnych, wyprodukowanego przez firmę Stora Enso. Opakowanie nie tylko chroni produkt, ale dodatkowo atrakcyjnie go eksponuje. Komentując nagrodę jury stwierdziło, że „GERnétic to fachowo zaprojektowane opakowanie: stworzenie trójwymiarowego kulistego kształtu z zaledwie jednego kawałka kartonu, bez użycia jakiegokolwiek kleju, wymaga nie lada umiejętności. To doskonała demonstracja tego, jak można osiągnąć niesamowite rezultaty przy użyciu kartonu.”

Uhonorowane nagrodą publiczności i nagrodą w kategorii zrównoważonego rozwoju opakowanie na bazie włókien Boardio od Graphic Packaging International stanowi istotny przełom w branży cukierniczej. Ten innowacyjny projekt - wykonany z kartonu z włókien pierwotnych firm Holmen Iggesund i Stora Enso – wprowadza do sektora producentów gum do żucia koncepcję sztywnego pojemnika z tektury. Jurorzy docenili przełomowość projektu będącego dowodem na zaangażowanie giganta z branży cukierniczej w ograniczanie negatywnego wpływu swych opakowań na naturalne środowisko.

Pozostałe nagrody w konkursie ECEA otrzymały opakowania:

- w kategorii Innowacyjność: opakowanie Mary Cohr dla Edelmann Group, stworzone w reakcji na przepisy ograniczające użycie plastików – takich jak przezroczyste folie – do produkcji opakowań na kosmetyki klasy premium. Jury nagrodziło unikalne zamknięcie typu temper evident (pokazujące ślady manipulacji przy opakowaniu) wyprodukowane z włókien pierwotnych Sappi, które eliminuje potrzebę owijania pudełka warstwą dodatkowej folii i dobrze się prezentuje;

- w kategorii Opakowania ogólne z Włókien Pierwotnych: Dainese Packaging Kit Replacement firmy Lucaprint wykonane z włókien pierwotnych Stora Enso. To specjalistyczne opakowanie przeznaczone na trzy typy sportowych ochraniaczy cechuje czysty i minimalistyczny wygląd. Zdaniem jury inteligentne opakowanie „może być łatwo transportowane w przesyłkach pocztowych i w dodatku nie wymaga klejenia, dzięki czemu można je bez problemu poddać recyklingowi”;

- w kategorii Opakowania ogólne z Włókien z Recyklingu: ECOCLIC firmy Van Genechten Packaging, dowód na to, jak skutecznie połączyć zrównoważony rozwój z funkcjonalnością. Pudełko składane na kapsułki piorące koncernu Procter & Gamble zostało wykonane ze zrecyklowanego kartonu MM BOARD & PAPER i z powodzeniem zastępuje plastikowe pudełko jego ekologicznym odpowiednikiem. Konstrukcja ECOCLIC nie tylko pozwala zoptymalizować procesy logistyczne (ponieważ jest przewożone „na płask”), ale dodatkowo składa się tylko z dwóch elementów, tacki i pokrywki, co zmniejsza złożoność łańcuchów dostaw. Opakowanie wyposażono również w zabezpieczenie przed dostępem dzieci, które wyraźnie słyszalnym „kliknięciem” potwierdza fakt szczelnego zamknięcia pudełka;

- w kategorii Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien Pierwotnych: KEVAS – RHUM ARRANGÉ firmy Posson Packaging. Pudełko na rum to zdaniem sędziów „imponujący projekt, który w doskonały i elegancki sposób eksponuje znajdujące się w jego wnętrzu produkty, a jednocześnie opowiada ich historię”. Pudełko, które wykonano w całości z kartonu z włókien pierwotnych FOLBB, może pomieścić do czterech szklanych butelek rumu. Konstrukcja oferuje wiele możliwości ekspozycji dzięki okienkom niezawierającym plastiku i opcji nadruku;

- w kategorii Opakowania do Żywności i Napojów z Włókien z Recyklingu: McDonald’s Delivery Cuff firmy Huhtamaki. Innowacyjne opakowanie wykonane z kartonu MM BOARD & PAPER służy do bezpiecznego przewozu produktów McDelivery i stanowi „kreatywne, świeże i spójne, zrównoważone rozwiązanie zapewniające bezpieczną i czystą dostawę”.

Winfried Muehling, dyrektor ds. marketingu i komunikacji w Pro Carton, komentuje wyniki konkursu: „European Carton Excellence Award docenia doskonałość, innowacyjność i zrównoważony rozwój w projektowaniu opakowań, dlatego chciałbym osobiście podziękować i pogratulować tym wszystkim, którzy zgłosili do niego swoje kreatywne projekty. Otrzymaliśmy rekordową liczbę zgłoszeń, ponad sto! To sprawia, że ECEA jest najbardziej znaczącym konkursem dla opakowań kartonowych w Europie, w którym naprawdę konkuruje się z najlepszymi w branży. Tegoroczni zwycięzcy stworzyli pionierskie rozwiązania opakowaniowe dla produktów, które trafiają w gusta konsumentów dokonujących zrównoważonych wyborów.”

„Opakowanie GERnétic Grupy Alzamora zapewniło sobie zwycięstwo w kategorii Kartonu Roku 2023 dzięki innowacyjnemu podejściu do projektowania. Wyraźnie wpisuje się również w rosnące zapotrzebowanie na przyjazne dla środowiska alternatywy opakowań kosmetyków i środków higieny osobistej. Gala wręczenia nagród w Sewilli po raz kolejny okazała się spektakularnym sukcesem, dlatego zachęcamy wszystkie firmy do udziału w konkursie w przyszłym roku. Z niecierpliwością czekamy na innowacje wspierające zrównoważoną przyszłość przy użyciu kartonu i tektury.”

W Sewilli wręczono również nagrody w konkursie Pro Carton Young Designers Award, który docenia talenty wzornicze młodych projektantów i kreatywnych umysłów z europejskich szkół, uczelni i uniwersytetów. I tak w kategorii Kreatywne Opakowanie Kartonowe na Żywność i Napoje zwyciężył projekt UrbanBITE na produkty cukiernicze autorstwa studentki Uniwersytetu Ravensbourne Nang Htwe Htwe Lwin; w kategorii Inne Kreatywne Opakowania Kartonowe zwyciężyło opakowanie Sandkit na klocki szlifierskie autorstwa Marii Pauli Monroy Vargas, Sarah Drauschke i Margo Rindle z FH Münster - MSD Münster School of Design w Niemczech; w kategorii Zrównoważony Rozwój jury doceniło Tapout, kartonowy pojemnik na baterie autorstwa Johannesa Nyborga Heyninga z Arkitektur - og designhøgskolen w Oslo. Nagroda publiczności trafiła do Emily Klein i Brandona Escalony z FJ Joanneum w Austrii za ochronną pokrywkę na kubki z napojami.

Opracowano na podstawie informacji Pro Carton