Recykling na fali wznoszącej
1 Jan 1970 13:24

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zgodnie z informacjami zawartymi w najnowszej, drugiej edycji raportu organizacji Plastics Recyclers Europe i ICIS (Independent Commodity Intelligence Services) „Rynek folii giętkich w Europie: aktualna sytuacja”, w latach 2018-2020 znacząco (o 8%) wzrosły moce produkcyjne w zakresie recyklingu giętkich poliolefin z tworzyw sztucznych, osiągając łącznie 2,7 miliona ton w około 200 zakładach recyklingu. Średni poziom mocy przetwórczych zakładów odzysku (w przeważającej mierze małych i średnich) wynosi 10 tys. ton, podczas gdy największe z nich osiągają ponad 40 tys. ton.

Na te korzystne wyniki ma wpływ równoczesna poprawa wydajności zbiórki, sortowania i recyklingu tworzyw giętkich, które doprowadziły do większego poziomu wykorzystania recyklatów w szerszym zakresie zastosowań końcowych.

Niemcy, Hiszpania, Włochy, Polska oraz kraje Beneluksu odpowiadają za 2/3 całkowitej zainstalowanej mocy przetwórczej, przy czym główny wzrost odnotowano w krajach o większej liczbie ludności. Ponadto ilość materiałów pochodzących z recyklingu w 2020 r. wyniosła szacunkowo 1,9 mln ton, co stanowi 17% całkowitego zapotrzebowania rynku na folie giętkie. Do zastosowań o najwyższym stopniu wykorzystania materiałów pochodzących z recyklingu należy produkcja wytrzymałych worków przemysłowych i worków na śmieci, stanowiące 38% całości.

Przepisy prawne pozostaną jednym z kluczowym czynników umożliwiających płynne przejście ku gospodarce o obiegu zamkniętym w przypadku giętkich folii z tworzyw sztucznych - skomentował Ton Emans, prezes PRE i przewodniczący grupy roboczej ds. folii poliolefinowych. Dodatkowo niezwykle istotna jest współpraca w ramach łańcucha wartości, która zadecyduje o powodzeniu tej transformacji - dodał.

Tym samym na przyszłe trendy rynkowe duży wpływ będzie miało wniosek do rozporządzenia w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), kluczowy dla zróżnicowania cen polimerów pochodzących z recyklingu i ich pierwotnych odpowiedników, oraz dla zapewnienia silniejszych zasad pewności prawa w branży. W konsekwencji będzie to napędzać inwestycje w sektorze giętkich tworzyw sztucznych.

Aby branża mogła osiągnąć wyznaczone cele, do 2030 r. niezbędne będą dodatkowe instalacje w zakresie recyklingu, zwiększające wydajność o 7 mln ton w przypadku tworzyw giętkich. Urzeczywistnienie tych ambicji wymaga holistycznego podejścia i ciągłych ulepszeń na wszystkich etapach łańcucha wartości, przy czym poprawa projektowania pod kątem recyklingu, wydajności zbiórki i sortowania ma kluczowe znaczenie dla zwiększenia podaży wysokiej jakości recyklatów.

Opracowano na podstawie informacji Plastics Recyclers Europe