Recykling opakowań z metalu sięgnął 82,5%
1 Jan 1970 12:56

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Odzysk opakowań z metalu osiągnął najwyższy w historii poziom 82,5%, wynika z danych opublikowanych przez APEAL, stowarzyszenie europejskich producentów stali opakowaniowej.

Organizacja informuje, że nowy wskaźnik, który oparto na danych pozyskanych w 2018 r., potwierdza czołowe miejsce stali jako materiału opakowaniowego najczęściej poddawanego recyklingowi i oznacza, że przeszło 8 na 10 produktów z metalu trafiających na rynki Unii Europejskiej jest odzyskiwane do produkcji nowych artykułów stalowych.

Alexis Van Maercke, sekretarz generalny APEAL, powiedział: Wzrost skali recyklingu na poziomie 2 punktów procentowych to jasna wiadomość dla wszystkich interesariuszy działających w łańcuchu wartości: stal opakowaniowa to sprawdzony, przetestowany i zrównoważony materiał do produkcji opakowań, idealnie dopasowany do potrzeb XXI-wiecznej gospodarki obiegu zamkniętego.

Cyrkularny charakter stali jest jej immanentną wartością. Własności magnetyczne ułatwiają jej zbiórkę, a co więcej, może być ona poddawana recyklingowi raz za razem bez najmniejszej straty swych właściwości. Obecny skok poziomów recyklingu jest w dużej mierze rezultatem selektywnej zbiórki w krajach takich jak Włoch i Polska. W sytuacji, gdy 100% tak zebranych opakowań ze stali zostaje wykorzystanych do wytwarzania nowych produktów, stal jest bez wątpienia najlepszym wyborem spośród wszystkich materiałów opakowaniowych z punktu widzenia celów CEAP 2.0 (Nowego Planu działania UE dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym na rzecz czystszej i bardziej konkurencyjnej Europy).

Niezbędnym elementem do produkcji nowej stali w jednej z ponad 500 europejskich hut jest wsad ze złomu stalowego. Jak podkreśla APEAL, im więcej złomu wysokiej jakości trafia do nowych produktów, tym mniejsze jest zapotrzebowanie na surowce i energię, co ogranicza poziom emisji CO2 do atmosfery.

Metodologia i źródła danych, na których przy tworzeniu raportu oparł się APEAL, zostały poddane niezależnej ocenie, audytowi i certyfikacji przez firmę konsultingową Eunomia.

Opracowano na podstawie informacji APEAL