Robotyczny Nobel dla Universal Robots
1 Jan 1970 09:27

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Po raz drugi na przestrzeni ostatnich pięciu lat kluczowa postać Universal Robots, duńskiego producenta robotów współpracujących (cobotów), została uhonorowana najbardziej prestiżową na świecie nagrodą w dziedzinie robotyki – Joseph F. Engelberger Robotics Award – często określaną jako Nagroda Nobla w dziedzinie robotyki. Coboty tej firmy są wykorzystywane również przez branżę opakowaniową przy procesach pakowania, paletyzacji i pick&place.

Idąc w ślady współzałożyciela Universal Robots, Esbena Østergaarda, który otrzymał nagrodę Engelberger Award w 2018 roku w kategorii „Technologia”, Roberta Nelson Shea, Global Technical Compliance Officer Universal Robots, został wyróżniona podczas ceremonii na Automate Show w Detroit.

W kategorii „Zastosowanie” nagradzane są osoby lub organizacje, które wniosły znaczący wkład w rozwój technologii robotyki i jej użytkowanie. Roberta zdobyła nagrodę za swoją wybitną pracę związaną z bezpieczeństwem robotyki na całym świecie.

Jestem niezwykle zaszczycona otrzymaniem tej nagrody – powiedziała Nelson Shea. Postrzegam ją jako uznanie nie tylko dla mojej pracy, ale także dla zaangażowania Universal Robots i Teradyne w kwestie bezpieczeństwa użytkowania robotów. Ta nagroda jest wyrazem uznania dla wszystkich, którzy przyczynili się do rozwoju tego aspektu robotyzacji w ostatnich latach. Kiedy zaczynałam pracę w tej dziedzinie ponad cztery dekady temu, czułam, że mam osobistą misję i nie ma nikogo, kto by mi w niej towarzyszył. Dziś, zwłaszcza po pojawieniu się robotów współpracujących, wszyscy jesteśmy zgodni co do znaczenia bezpieczeństwa.

Roberta Nelson Shea jest kolejną kobietą, która w ostatnich latach otrzymała nagrodę Engelberger Awards. Pokazuje to, jak robotyka ewoluowała od czasu, gdy laureatka rozpoczęła pracę w branży w 1982 roku.

Na szczęście nie jestem pierwszą kobietą, która otrzymała tę nagrodę, ale jest nas wciąż mało w branży, dlatego mam nadzieję, że moja kariera może być również inspiracją dla młodszych kobiet. Mają one do odegrania ważną rolę w przyszłym rozwoju zarówno robotyzacji, jak i technologii w ogóle.

Kim Povlsen, prezes Universal Robots, również docenił osiągnięcia Roberty: Ta nagroda jest potwierdzeniem ogromnego wkładu, jaki Roberta wniosła do branży robotyki, w której, zwłaszcza w przypadku cobotów, bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Zaangażowanie Roberty pomogło stworzyć standardy interakcji między ludźmi a robotami. Był to istotny wkład we współpracę między ludźmi i cobotami, którą obserwujemy dziś w tysiącach miejsc pracy.

Opracowano na podstawie informacji firmy Universal Robots