Firma ABI Research oceniła wpływ polityki, przepisów prawnych, sytuacji gospodarczej, łańcuchów dostaw, czynników pozafinansowych, tzw ESG (środowiska naturalnego, społeczeństwa i ładu korporacyjnego) oraz technologii na producentów towarów FMCG, farmaceutyków, stali, środków chemicznych, celulozy i papieru, a także na sektory wydobycia węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego.
Z naszej oceny wynika, że sektor FMCG podlega presji z każdej strony – wyjaśnia Michael Larner, dyrektor ds. badań sektorów przemysłowego i produkcyjnego z ABI Research. Zabezpieczenie dostaw surowców jest utrudnione ze względu na lockdowny w Chinach i ograniczoną podaż zboża z Ukrainy. Problemy z zaopatrzeniem wywołują wzrost kosztów czynników produkcji, a koszty operacyjne rosną w miarę podnoszenia kosztów energii połączonych z oczekiwaniem wyższych wynagrodzeń i utrzymania atrakcyjnych warunków pracy. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że wraz z wprowadzeniem szczepionek przeciw COVID świat wróci do 'normy'. Jednak wydarzenia przybrały inny obrót, a ich skutki są odczuwalne na powszechną skalę. Największy wpływ na działalność tych firm mają decyzje polityczne i przepisy. Ostatecznie rządy mogą przecież wprowadzać lockdowny w miastach i ograniczać transport. Jednocześnie produkcja może zostać wstrzymana z powodu reklamacji klientów, czego świadkiem jest obecnie zakład Abbot Laboratories produkujący preparaty dla niemowląt w Stanach Zjednoczonych.
Poszczególne branże osiągnęły odmienny poziom „cyfrowej dojrzałości”. Producentów stali, farmaceutyków i papieru czeka więcej pracy nad zdigitalizowaniem swych operacji i wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Tymczasem przedsiębiorstwa z branży FMCG, takie jak Procter & Gamble, pracują nad dostosowaniem do tych wymagań swoich zespołów IT i OT (czyli informatyków i specjalistów ds. operacyjnych).
Producenci nie mogą odkładać na przyszłość inwestycji w technologie cyfrowe. Technologia jest częścią rozwiązania pozwalającego złagodzić presję. Na przykład analiza danych może pomóc firmom zrozumieć potencjalne skutki problemów związanych z łańcuchem dostaw i zoptymalizować produkcję w celu zachowania najlepszych cen. Oprogramowanie może ułatwić firmom wcielenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego i włączenie materiałów z recyklingu do swych produktów, co widać po branży papierniczej i opakowaniowej. Technologie cyfrowe są częścią rozwiązania - podsumowuje Larner.
Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging News