Rośnie rynek opakowań nadających się do recyklingu
1 Jan 1970 12:07

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Globalny rynek opakowań nadających się do recyklingu, wyceniony w 2024 r.na 30,53 mld USD, znajduje się na trajektorii szybkiego wzrostu, a prognozy wskazują, że do 2031 r. osiągnie poziom 41,27 mld USD, rozwijając się w tym czasie ze spodziewaną roczną stopą wzrostu (CAGR) wynoszącą 4,4% - wynika z najnowszego raportu firmy Coherent Market Insights.

Rosnący nacisk marek i producentów na stosowanie zrównoważonych opakowań, dzięki czemu chcą przyciągać świadomych ekologicznie konsumentów, również napędza popyt na materiały nadające się do recyklingu. Dodatkowo rozwijający się sektor handlu elektronicznego zwiększył zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania opakowaniowe nadające się do odzysku i zapewniające bezpieczeństwo dostaw.

Wzrost wspomnianego rynku jest napędzany przede wszystkim przez rosnące zainteresowanie kwestiami zrównoważonego rozwoju przez konsumentów i rządy na całym świecie. Konsumenci preferują obecnie ekologiczne rozwiązania opakowaniowe ze względu na rosnącą świadomość zagrożeń dla środowiska związanych z odpadami z tworzyw sztucznych. Różne organy rządowe wdrażają rygorystyczne przepisy dotyczące stosowania tworzyw sztucznych i promują surowce nadające się do recyklingu, co pozytywnie wpływa na wzrost tego rynku. Na przykład Unia Europejska od lipca 2021 r. zakazała produkcji niektórych plastikowych produktów jednorazowego użytku, by zmniejszyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych trafiających do środowiska.

Czynnikom wpływającym na popularność opakowań nadających się do recyklingu, czyli rosnącym obawom o stan środowiska oraz wzmożonej presji łańcucha dostaw, towarzyszą jednak ograniczenia i wyzwania. Do tych ostatnich należą przede wszystkim wysokie koszty związane z działalnością badawczo-rozwojową firm opracowujących innowacyjne materiały do recyklingu, a także brak znormalizowanej infrastruktury zbiórki i sortowania odpadów.

Trendy rynkowe

Rosnący popyt na papierowe rozwiązania opakowaniowe - na całym świecie rośnie tendencja do stosowania papieru jako alternatywy dla opakowań plastikowych ze względu na jego przyjazne dla środowiska właściwości. Wiele firm decyduje się na papierowe torby, kartony, pudełka itp. do pakowania swoich produktów. Na przykład Amazon ogłosił plany ograniczenia i zastąpienia jednorazowych tworzyw sztucznych w swoich opakowaniach do 2024 roku.

Coraz częstsze stosowanie materiałów biopochodnych i biodegradowalnych - w celu opracowania zrównoważonych opakowań producenci koncentrują się na wykorzystaniu do pakowania różnych materiałów biopochodnych i biodegradowalnych, takich jak bioplastiki, papier, trzcina cukrowa itp. Na przykład Nestle nawiązało współpracę z Danone w celu opracowania nowatorskich rozwiązań opakowaniowych z odnawialnych źródeł biologicznych w ramach projektu "Paper Bottle Project".

Szanse dla rynku

W ostatnich kilku latach wzrosła świadomość w kwestiach ochrony środowiska i przyjęcia bardziej zrównoważonych praktyk. Na pierwszy plan wysunęły się szkodliwe skutki zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi i materiałami nieulegającymi biodegradacji. Ludzie coraz częściej wybierają opakowania, które można ponownie wykorzystać lub poddać recyklingowi. Producenci reagują na tę zmianę preferencji konsumentów, koncentrując się na recyklingu i zrównoważonych rozwiązaniach opakowaniowych. Oczekuje się, że w okresie objętym prognozą znacznie wzrośnie udział materiałów pochodzących z recyklingu i materiałów nadających się do recyklingu w opakowaniach.

Rządy czołowych państw wdrożyły rygorystyczne przepisy dotyczące jednorazowych tworzyw sztucznych i odpadów opakowaniowych. Przepisy nakładające wysokie standardy zawartości materiałów pochodzących z recyklingu i zakazy stosowania niektórych materiałów nienadających się do odzysku zmuszają producentów opakowań do zmiany portfolio produktów. Zgodność ze zmieniającymi się ramami regulacyjnymi wymaga innowacyjnych projektów opakowań i przejścia na model gospodarki o obiegu zamkniętym. Przewiduje się, że zaostrzenie norm na całym świecie zwiększy popyt na prawdziwie nadające się do recyklingu i zrównoważone rodzaje opakowań w nadchodzących latach.

Kluczowe wnioski

Przewiduje się, że wielkość globalnego rynku opakowań nadających się do recyklingu osiągnie 30,53 mld USD do 2031 r., rozwijając się w tempie CAGR na poziomie 4,4% w okresie prognozy. Rynek jest napędzany przez rosnącą świadomość ekologiczną wśród konsumentów i zaostrzające się przepisy dotyczące odpadów nienadających się do recyklingu.

Z punktu widzenia rodzajów materiałów opakowaniowych największy udział w rynku ma obecnie segment papieru z recyklingu, ze względu na jego szerokie zastosowanie w różnych branżach. Oczekuje się jednak, że biodegradowalne tworzywa sztuczne będą podlegać najszybszym wzrostom z uwagi na ich przyjazne dla środowiska właściwości.

Rozpatrując problem z punktu widzenia sektorów użytkowników końcowych, dominujący na rynku jest segment napojów, co jest związane z wysokim popytem wiodących marek na butelki i kartony nadające się do recyklingu. Raport przewiduje również, że w analizowanym okresie znacznie wzrośnie także segment przemysłu spożywczego.

Pod względem geograficznym największy udział w rynku opakowań nadających się do recyklingu posiada obecnie Ameryka Północna. Można to przypisać rygorystycznym przepisom i zaawansowanej infrastrukturze recyklingu w tym regionie. Przewiduje się, że obszar Azji i Pacyfiku będzie rozwijał się w najszybszym tempie ze względu na rosnącą świadomość ekologiczną.

Kluczowi gracze działający na globalnym rynku opakowań nadających się do recyklingu to między innymi Amcor, Tetra Laval, Sealed Air, Berry Global, Mondi, Sonoco Products, Smurfit Kappa, International Paper i Reynolds Group Holdings. Strategiczne przejęcia i współpraca są powszechne w branży w celu zwiększenia portfolio produktów i obecności geograficznej.

Ostatnie wydarzenia

Tetra Pak i Stora Enso połączyły siły w lipcu 2021 r., aby zwiększyć możliwości recyklingu kartonów do napojów w Polsce. Po przeprowadzeniu pełnej oceny wykonalności w zakładzie produkcyjnym Stora Enso w Ostrołęce w czerwcu 2023 r. rozpoczęła działalność duża fabryka kartonów do recyklingu. Linia potroiła zdolność Polski do recyklingu kartonów po napojach rocznie z 25 tys. do 75 tys. ton.

Opracowano na podstawie informacji firmy Coherent Market Insights