Rozporządzenie EUDR odroczone!
15 Nov 2024 12:00

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W dniu 14 listopada br. Parlament Europejski zatwierdził odroczenie o 12 miesięcy terminu wejścia w życie rozporządzenia EUDR, mającego na celu ograniczenie wylesiania związanego związanego z konsumpcją w UE produktów pochodzących z hodowli bydła oraz upraw kakao, kawy, oleju palmowego, soi, drewna, gumy, węgla drzewnego, a także papieru drukowanego.Decyzję podjęto, by umożliwić firmom dostosowanie się do zaleceń prawa UE i wdrożenie działań, które pomogą w walce ze zmianami klimatu i utratą różnorodności biologicznej.

Tym samym europarlamentarzyści uwzględnili obawy zgłaszane przez państwa członkowskie UE, kraje spoza UE, handlowców i operatorów, że nie będą w stanie w pełni przestrzegać przepisów w obecnym terminie. W związku z tym Parlament podjął decyzję o odroczeniu o 12 miesięcy terminu obowiązywania Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz o uchyleniu rozporządzenia (UE) nr 995/2010. Przy 371 głosach „za”, 240 „przeciw” i 30 „wstrzymujących się”, Parlament przyjął również poprawki zgłoszone przez przedstawicieli poszczególnych państw. Nowy tekst po poprawkach komisji parlamentarnej musi być jeszcze zatwierdzony przez Radę Europy i Parlament. Rozporządzenie obowiązywać będzie więc od 30 grudnia 2025 dla dużych przedsiębiorstw, a dla MŚP od 30 czerwca 2026.

Parlament przyjął również inne poprawki zaproponowane przez grupy polityczne, w tym utworzenie nowej kategorii krajów „braku ryzyka” wylesiania, oprócz istniejących trzech kategorii „niskiego”, „standardowego” i „wysokiego” ryzyka. Kraje sklasyfikowane jako „bez ryzyka”, zdefiniowane jako kraje o stabilnym lub rosnącym rozwoju obszarów leśnych, byłyby poddane znacznie mniej rygorystycznym wymogom z uwagi na znikome lub nieistniejące ryzyko wylesiania. Komisja będzie musiała sfinalizować system analizy porównawczej krajów do 30 czerwca 2025 roku.

Parlament zadecydował, że tekst rozporządzenia powinien zostać przekazany komisji parlamentarnej w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych. Aby zmiany te weszły w życie, uzgodniony tekst będzie musiał zostać zatwierdzony zarówno przez Radę, jak i przez Parlament. Następnie zostanie on opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE.

Izba Wydawców Prasy tak komentuje zmianę terminu wejścia w życie rozporządzenia EUDR: „Mamy powody, by sądzić, że działania Izby, europejskich organizacji wydawców i poszczególnych wydawców miały znaczący wpływ na powodzenie powszechnej kampanii na rzecz doprowadzenia do takiej decyzji Komisji Europejskiej i następnie Parlamentu Europejskiego.

Przypominamy, że z inicjatywy Izby we wrześniu 2024 r. wystosowany został w tej sprawie wspólny apel polskich organizacji wydawców prasy, wydawców książek i drukarzy: Izby Wydawców Prasy, Polskiej Izby Książki, Porozumienia Wydawców Książek i Polskiej Izby Druku. W skierowanym do rządu i parlamentu apelu organizacje wzywały do wnioskowania w UE o odsunięcie wdrożenia EUDR o rok, co się właśnie dokonało. W przeddzień głosowania w tej sprawie w Parlamencie Europejskim wszystkim europosłom przekazano list europejskich organizacji wydawców prasy – EMMA, ENPA, EPC, FEP, News Media Europe, STM – wzywający do głosowania za odroczeniem EUDR. List ten został dodatkowo przez IWP przekazany wszystkim polskim europosłom.

Odroczenie wejścia w życie rozporządzenia EUDR to, że wydawcy i pozostali przedsiębiorcy mają rok na przygotowanie się do wdrożenia tego skomplikowanego i nadal kontrowersyjnego w swej konstrukcji rozporządzenia.”

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że 420 milionów hektarów lasów - obszar większy niż UE - zostało utraconych w wyniku wylesiania w latach 1990-2020. Konsumpcja w UE stanowi około 10% globalnego wylesiania. Olej palmowy i soja odpowiadają za ponad dwie trzecie tego zjawiska.

Opracowano na podstawie informacji Izby Wydawców Prasy