Rozwój rynku robotów pakujących do 2030 roku
1 Jan 1970 16:01

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Powszechne stosowanie technologii czujników wizyjnych i rosnąca popularność robotów pakujących, powiązana z wysokimi poziomami automatyzacji oraz inteligentnych aktualizacji, to tylko kilka z wielu zmiennych, które przyczyniają się do stopniowego rozwoju rynku robotów pakujących. Zgodnie z przewidywaniami agencji badania rynku Brainy Insights w latach 2022-2030 będzie on przyrastał w średnim tempie blisko 9% CAGR i do końca dekady osiągnie wartość 8,6 mld dolarów, czyli ponaddwukrotnie większą niż na jej początku (4 mld w 2021 r.).

Systemy robotyczne, roboty i specjalistyczne oprogramowanie są wykorzystywane w przemyśle opakowaniowym do transferu części obowiązków z ludzi na maszyny oraz do usprawniania zautomatyzowanego procesu pakowania. Systemy robotów pakujących są stosowane w wielu zróżnicowanych pionach biznesowych, w tym w branżach medycznej, dóbr konsumpcyjnych, logistyki, żywności i napojów oraz w wielu innych. Na masową skalę wykorzystuje się je do podnoszenia płaskich przedmiotów, takich jak tafle szkła lub arkusze blachy, z pomocą chwytaków próżniowych. W trakcie operacji pakowania i paletyzacji chwytaki te przytrzymują kilka obiektów jednocześnie za pomocą przyssawek. Chwytaki podciśnieniowe są szeroko stosowane w przemyśle opakowaniowym do przemieszczania przedmiotów takich jak duże skrzynie, pudełka, puszki i butelki. Chęć obniżenia ogólnych kosztów operacyjnych w przemyśle opakowaniowym i stały rozwój technologicznego zaawansowania procesów produkcyjnych z powodu rosnącego popytu na towary wysokiej jakości to dwa powody, które napędzają ekspansję rynku robotów pakujących.

Czynniki wzrostu

Wśród czynników mających wpływ na szybką ekspansję rynku robotów pakujących raport Brainy Insights wymienia m.in. rosnący popyt na rozwiązania do komputeryzacji wielu gałęzi przemysłu, coraz powszechniejsze stosowanie robotów w celu zapewnienia maksymalnej wydajności, a także oszczędność kosztów zapewnianą przez rozwiązania robotyczne. Przewiduje też dalsze wzrosty rynkowe w prognozowanym okresie wskutek globalnego rozwoju robotyki na całym świecie i niezahamowanego rozwoju handlu detalicznego oraz branży online.

Roboty pakujące zapewniają najwyższy poziom niezawodności. Z punktu widzenia sektora opakowaniowego główną zaletą jest ich zdolność adaptacyjna. Kolejną jest wszechstronność; roboty typu pick-and-place i inne zrobotyzowane systemy pakowania są wyposażone w wąskie ramiona o dużym zasięgu, pracują z wysoką powtarzalnością i wykorzystują precyzyjne oprzyrządowanie, dzięki czemu są bardzo dokładne i precyzyjne. Wysoki poziom dokładności ich pracy sprawia, że nadają się do wykonywania różnych zadań związanych z pakowaniem i obsługą łańcucha dostaw.

Co istotne, wdrożenie robotów pakujących pozwala skrócić czas cyklu pakowania, a dzięki powtarzalności zapewnić niezmienne efekty pracy, które przekładają się na jakość opakowań. To właśnie dzięki wspomnianej dokładności procesy pakowania przebiegają niezwykle płynnie. Infrastruktura przemysłowa w krajach rozwiniętych szybko się starzeje. Producenci są zmuszeni do skupienia się na podnoszeniu wydajności produkcji i wdrażaniu usprawnionych procedur zarządzania operacyjnego ze względu na rosnący popyt na coraz bardziej zróżnicowane towary. Wdrożenie automatyki robotycznej w jednostkach pakujących może pomóc w poprawieniu ogólnej wydajności sprzętu (OEE), co jest warunkiem koniecznym dla osiągnięcia zrównoważonej (a zatem korzystnej dla środowiska) wydajności produkcji. Ograniczona w porównaniu z żywymi pracownikami sprawność robotów równoważona jest przez wyższą wydajność w zakresie szybkiej kompletacji produktów, ich pakowania i paletyzacji w liniach pakujących. Dodatkowo zapewnia ona korzystne zwroty z inwestycji oraz podnosi wydajność sprzętową przy niskich kosztach operacyjnych. Dlatego raport przewiduje, że ekspansja rynku w prognozowanym okresie będzie się utrzymywała dzięki korzyściom związanym z wartością dodaną dostarczaną przez automatykę robotów.

W branży e-commerce roboty pakujące i paletyzujące często wykorzystuje się do kompletowania zamówień, ponieważ automatyzacja tego procesu jest mniej czaso- i materiałochłonna. Szybki globalny rozwój handlu elektronicznego stanowi kluczowy czynnik napędzający rynek robotów pakujących. Wzrostowi zapotrzebowania na takie rozwiązania w tej konkretnej branży sprzyjają prognozy gwałtownego rozwoju sektora e-commerce w najbliższych kilku latach.

Przegląd segmentów

Raport ocenia potencjał rozwoju rynku robotów pakujących w zależności od wykorzystanego rodzaju chwytaków oraz od zastosowań końcowych. W pierwszym przypadku przewiduje, że w najszybszym tempie będzie się rozwijał segment chwytaków próżniowych, które często wykorzystuje się do kompletacji materiałów takich jak tafle szkła lub arkusze blachy. Wykorzystując osłony, chwytają one różne obiekty w trakcie procesów pakowania i paletyzacji. Ponieważ chwytaki podciśnieniowe mogą obsługiwać obiekty takie jak duże skrzynie, pudełka, słoiki i pojemniki, są one coraz powszechniej stosowane w sektorze pakującym.

Zdaniem autorów raportu w okresie objętym prognozą w najszybszym tempie będzie się rozwijał segment pick & place. To efekt gwałtownej ekspansji branży e-handlu oraz wykorzystania robotów pakujących w miejsce pracochłonnej i trudnej ręcznej kompletacji. Co więcej, korzyści płynące z zastosowania robotów pakujących będą stymulować przemysł. Obejmują one zmniejszenie liczby uszkodzeń, oszczędności kosztów i poprawę wydajności operacji pick & place.

Przegląd regionów

Największy udział w globalnym rynku robotów pakujących notują kraje Azji i Pacyfiku. To efekt m.in. stosowania na szeroką skalę przez tamtejsze firmy technologii czujników wizyjnych oraz rosnące wykorzystanie robotów pakujących związane z wysokim poziomem automatyzacji i inteligentnych aktualizacji. Kolejnym elementem napędzającym ekspansję tej branży jest coraz szersze zastosowanie robotów, które mogą działać w szerokim zakresie temperatur oraz wymagają do działania znacznie mniejszej powierzchni w hali produkcyjnej niż ludzie.

Ze względu na szybko przyrastające wdrażanie robotów pakujących do przemysłu spożywczego i farmaceutycznego Ameryki Północnej ten region również odnotuje regularny wzrost. Dodatkowym czynnikiem wzrostu będzie rosnące zainteresowanie nauką i postępem technologicznym, a także ich zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.

Opracowano na podstawie materiałów firmy Brainy Insights

Tłumaczenie: TK