Rusza rozbudowa mocy produkcyjnych w Husum
1 Jan 1970 14:47

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W zintegrowanej wytwórni mas włóknistych i tektur Husum w Szwecji ukończono projekt zwiększenia mocy produkcyjnej dla tektury litej. Dzięki modernizacji maszyny do produkcji tektury 1 (BM1) roczna zdolność produkcyjna dla tektury litej (FBB) zostanie zwiększona o 200 tys. ton - do 600 tys. ton. Dzięki temu maszyna Husum BM1 stanie się największą i najnowocześniejszą maszyną do produkcji tektury w Europie i jeszcze bardziej wzmocni pozycję Metsä Board jako wiodącego europejskiego dostawcy tektur litych.

Zwiększenie mocy produkcyjnych dla tektury litej jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe wytwarzane z zasobów odnawialnych. Maszyna BM1 produkuje tektury lite, które mają obniżoną gramaturę, jednak wykazują te same właściwości wytrzymałościowe, co oszczędza zużycie surowców i pomaga zmniejszyć ślad węglowy opakowań.

Zwiększenie wydajności osiągnięto poprzez wydłużenie długości maszyny i zwiększenie wydajności suszenia. Rozbudowa maszyny to tylko część szeroko zakrojonego projektu. W celu poprawy przerabialności tektury i zapewnienia stałej jakości wprowadzono ulepszenia również w innych partiach linii produkcyjnej. Powlekarkę poza maszyną zmodernizowano tak, aby dostosować ją do wyższych prędkości i większych tamborów. Jednocześnie logistyka transportu tamborów między maszynami do produkcji tektur, powlekarką, linią do powlekania ekstruzyjnego i nawijarką jest teraz w pełni zautomatyzowana. Oczekuje się, że pełna zdolność produkcyjna zostanie osiągnięta do końca 2025 roku.

„Zwiększając moce produkcyjne zakładu Husum odpowiadamy na rosnące zapotrzebowanie na materiały opakowaniowe, które wspierają gospodarkę o obiegu zamkniętym. Pierwsza faza niedawno zakończonej modernizacji celulozowni Husum jeszcze bardziej zwiększyła produkcję energii pochodzenia biologicznego i efektywność energetyczną całej celulozowni. Pomaga to jeszcze bardziej zmniejszyć ślad węglowy naszych produktów, a także pomaga naszym klientom osiągnąć ich cele w zakresie zrównoważonego rozwoju” - mówi Mika Joukio, dyrektor generalny Metsä Board.

Dodatkowe moce produkcyjne zostaną skierowane głównie na rynek północnoamerykański i europejski, gdzie spodziewany jest dalszy wzrost popytu na lekkie tektury premium Metsä Board.

Maszyna Husum BM1 produkuje wiodące na rynku lekkie tektury lite premium o gramaturze 175-355 g/m2. Produkty te są wykorzystywane do pakowania suchych i mrożonych produktów spożywczych, wyrobów czekoladowych, słodyczy, produktów farmaceutycznych i artykułów związanych z ochroną zdrowia, produktów do pielęgnacji urody, a także do zastosowań gastronomicznych i graficznych.

Opracowano na podstawie informacji firmy Metsä Board