Sidel wyprodukował pojemnik na aerozole z PET
1 Jan 1970 10:31

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Sidel wypuściła na rynek PressureSAFE, pojemnik aerozolowy z tworzywa PET przeznaczony na produkty do użytku domowego i higieny osobistej. Nowe opakowanie zostało dopuszczone do recyklingu w konwencjonalnych strumieniach PET i – jak przekonuje producent – gwarantuje niższy ślad węglowy niż jego aluminiowe odpowiedniki.

Sidel twierdzi, że pojemnik aerozolowy z PET dzięki swej konstrukcji jest odporny na ciśnienie i w trakcie transportu oraz magazynowania chroni produkt przed wyciekami, pęknięciami i uszkodzeniami. Zdaniem producenta czyni to jej pojemnik równie bezpiecznym jak pojemniki na aerozole wykonane z metalu.

Producent poinformował, że opakowanie PressureSAFE stanowi konkurencyjną i zrównoważoną alternatywę względem tradycyjnych pojemników. Uśredniona cena rynkowa PET jest niższa niż aluminium, zaś porównanie śladu węglowego obu surowców wypada zdecydowanie na korzyść tworzywa sztucznego (odpowiednio 380 g w stosunku do 645 g CO2eq w przypadku pojemnika na produkty do higieny osobistej o pojemności 150 ml).

Według Sidel opatentowane wzornictwo pojemnika PressureSAFE łączy zoptymalizowaną konstrukcję preformy i poziom lepkości z określonym kształtem podstawy, oferując produkt końcowy w pełni zgodny z przepisami FEA i PARG dotyczącymi aerozoli. W procesie rozdmuchu wykorzystano również rozwiązanie w postaci aktywnej formy bazowej.

PressureSAFE jest przeznaczony do stosowania z produktami takimi jak perfumy i dezodoranty, a firma Sidel liczy na zainteresowanie marek z branży chemii gospodarczej i pielęgnacji ciała. Opakowania Sidel mają pojemność 220 ml i mieszczą 150 ml produktu, a konstrukcja ich szyjki jest dopasowana do konwencjonalnych zaworów.

Firma dodaje, że charakter pojemnika aerozolowego PET zapewnia firmom większą dowolność w zakresie projektowania w porównaniu z tradycyjnymi opakowaniami metalowymi. Jako przykład podaje, że niepowtarzalne wzornictwo pojemnika umożliwia markom zastosowanie określonych opatentowanych konstrukcji z możliwością dostosowania do potrzeb klienta (np. teksturowanie, różny kształt ramion etc.). Przezroczystość PET zapewnia konsumentom bezpośrednią widoczność produktu, zaś marki mogą wykorzystywać opcje dekoracji – np. zastosowanie pełnej lub częściowej etykiety termokurczliwej – dla poprawy efektów marketingowych.

Mikael Derrien, menedżer ds. innowacji opakowań i narzędzi w Sidel, komentuje: Wykorzystanie pojemników na aerozole PressureSAFE pomaga firmom w prezentacji swych działań na rzecz ograniczenia emisji CO2, odzwierciedlając ich zaangażowanie w ochronę środowiska, a

jednocześnie odpowiadając na wymagania klientów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Wykorzystaliśmy 30 lat naszych doświadczeń w zakresie projektowania technicznego, innowacyjności i wiedzy na temat opakowań, by przetworzyć je w nasz nowy PressureSAFE. Jego konstrukcja w połączeniu z odpowiednim systemem formy bazowej oraz właściwym projektem preformy pozwala firmom utrzymać i zwiększyć przewagę konkurencyjną dzięki możliwości oferowania klientom opakowań dostosowanych do potrzeb ich marek, które są bezpieczne, wytrzymałe i przyjazne dla środowiska.

Opracowano na podstawie informacji firmy Sidel