Siegwerk, Greiner i Krones łączą siły
1 Jan 1970 12:39

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Siegwerk, jeden z wiodących światowych dostawców farb drukarskich i powłok do zastosowań opakowaniowych i etykiet, połączył siły z firmami Greiner Packaging oraz Krones w ramach inicjatywy podkreślającej możliwości odzysku polipropylenowych i poliestrowych kubków z nadrukiem bezpośrednim przez nowoczesne zakłady recyklingu.

Mimo że część wytycznych dotyczących projektowania na potrzeby recyklingu uznaje je za nienadające się do odzysku, trzy firmy były w stanie skutecznie odbarwić i przekształcić sztywne pojemniki w białe surowce wtórne wysokiej jakości, bez konieczności zmiany składu farb lub projektów nadruku. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu procesu gorącej kąpieli alkalicznej, standardowo wykorzystywanego podczas recyklingu butelek PET i coraz chętniej wdrażanego przez tych recyklerów, którzy przetwarzają strumienie odpadów poliolefinowych i poliestrowych.

Osiągnięcie stanowi dowód na potrzebę ewolucji wytycznych w miarę postępu technologicznego procesów recyklingu, tak by zapewniały najbardziej wydajne i zrównoważone metody realizacji gospodarki o obiegu zamkniętym. Partnerzy projektu opowiadają się za ponowną oceną roli farb drukarskich i powłok w recyklingu, wzywając do szerszej oceny zdolności opakowań do odbarwiania w standardowych warunkach gorącej kąpieli alkalicznej oraz przyjęcia odpowiedniej normy testowej opublikowanej w DIN SPEC 91496. Ten punkt widzenia odzwierciedla również niedawno wydane stanowisko EuPIA na temat odbarwiania plastikowych odpadów opakowaniowych.

Pełna treść dokumentu Siegwerk w języku angielskim na temat inicjatywy jest dostępna TUTAJ.

Opracowano na podstawie informacji firmy Siegwerk