Siegwerk i APK AG ogłosiły sukces procesu Newcycling
1 Jan 1970 10:57

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Siegwerk, jeden z czołowych światowych dostawców farb na opakowania i etykiety, wraz z APK AG, specjalistą w zakresie produkcji najwyższej jakości recyklatu z opakowaniowych odpadów foliowych, z sukcesem zakończyły testy odbarwiania obustronnie zadrukowanych folii LDPE. Tym samym strategiczna współpraca obu firm, która trwa od października 2019 r., wnosi swój pierwszy poważny wkład w poprawę wydajności procesów recyklingu opakowań giętkich.

„Projektowanie dla recyklingu – pozwalające tworzyć nowe produkty dzięki procesom odzysku – ma kluczowe znaczenie dla zamykania obiegu opakowań giętkich. Z punktu widzenia Siegwerk oznacza ona dostarczanie innowacyjnych farb i lakierów, które wspomagają recykling wysokiej jakości – na przykład dzięki możliwości prostego odbarwiania przy jednoczesnym zachowaniu pełnej wydajności produktu w fazie użytkowania” - mówi Alina Marm, szef działu Gospodarki Obiegu Zamkniętego w Siegwerk.

Farby do druku odgrywają kluczową rolę w produkcji opakowań z tworzyw. Mają ogromny wpływ na wygląd i funkcjonalność opakowań. Jednak produkcja plastikowego recyklatu wysokiej jakości z poużytkowych odpadów to duże wyzwanie. „Celem wysokojakościowego procesu recyklingu jest stworzenie recyklatu, który jest jak najbardziej przezroczysty i który można ponownie wykorzystać przy produkcji opakowań. Udane odbarwianie jest w tym wypadku szczególnie ważne” - wyjaśnia Klaus Wohnig, dyrektor generalny APK AG.

Wiosną 2020 r. dział badań i rozwoju APK AG przetestował szereg próbek z folii LDPE, które zadrukowano obustronnie żółtymi, czerwonymi, czarnymi i niebieskimi farbami marki Siegwerk. Celem testów było ustalenie, czy solwentowa technologia recyklingu APK AG o nazwie Newcycling jest w stanie całkowicie usunąć farby Siegwerk z matrycy polimerowej. Próbki folii zostały poddane działaniu solwentu i rozpuszczone. Uzyskany roztwór polimerowy nadal zawierał składniki wchodzące w skład farby. Rozproszone farby zostały następnie usunięte w specjalnie zaprojektowanym, niezwykle selektywnym zespole filtrującym. Testy sprawdzające jakość odbarwienia w przypadku czerwonych, czarnych i niebieskich próbek wykazały przezroczystość „bliską produktom dziewiczym”. Na foliach zadrukowanych farbą w kolorze żółtym pozostały ledwie widoczne zażółcenia. „Bierzemy pod uwagę pełen cykl życia opakowania – od projektu, przez fazę użytkową, aż po końcowy recykling. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że farby Siegwerk dowiodły swej przydatności dla procesów recyklingu z użyciem rozpuszczalników. Opanowaliśmy szeroko dyskutowane wyzwanie związane z efektywnym recyklingiem opakowań giętkich” - mówi Ralf Leineweber, szef działu Rozwoju Technologii Globalnych w Siegwerk.

„Zgodna z zasadami Zielonego Ładu UE oraz nowym planem akcji GOZ, nasza technologia Newcycling zmierza do domknięcia cykli życia opakowań giętkich z tworzyw sztucznych, które do dzisiaj uchodziły za nie nadające się do recyklingu. Chcemy łączyć korzyści środowiskowe wynikające z recyklingu z najwyższą jakością recyklatu” - wyjaśnia Hagen Hanel, szef Centrum Innowacji Recylingu Tworzyw Sztucznych w APK AG. Newcycling to proces, na który składa się etap fizycznej wstępnej obróbki plastikowych odpadów, realizowany z użyciem konwencjonalnego procesu recyklingu mechanicznego. Po tej fazie APK AG poddaje materiał działaniu rozpuszczalnika, który oczyszcza polimer z dodatków – takich jak farby Siegwerk. Efektem jest uzyskanie recyklatu o jakości materiału dziewiczego. W odróżnieniu od recyklingu chemicznego struktura molekularna polimeru w trakcie całego procesu pozostaje nienaruszona. Tym samym energia wydatkowana na procesy polimeryzacji zostaje zachowana. Co istotne, recyklaty uzyskane w procesie Newcycling (rPE, rPA) charakteryzują się znacząco mniejszym śladem węglowym, co oznacza, że przy ich produkcji emitowane jest o 47-80% mniej CO2 w porównaniu z produkcją t tworzyw dziewiczych (wg ifeu, Heidelberg, 2018).

Na podstawie informacji Siegwerk opracował TK