Siegwerk i Borouge współpracują z korzyścią dla GOZ
1 Jan 1970 12:25

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma Siegwerk, jeden z wiodących globalnych dostawców farb drukarskich i powłok do opakowań i etykiet, ogłosiła partnerstwo z firmą petrochemiczną Borouge, która dostarcza innowacyjne i zróżnicowane produkty poliolefinowe. Celem partnerstwa jest wspólne opracowanie zaawansowanych rozwiązań monomateriałowych, w 100% nadających się do recyklingu, które umożliwią przetwórcom na całym świecie produkcję zaawansowanych opakowań odpowiadających na rosnące zapotrzebowanie rynku na zrównoważone opakowania.
Przeważająca część opakowań giętkich nadal zawiera miks materiałowy i to przez te struktury wielomateriałowe trudno jest poddawać je recyklingowi w konwencjonalnych strumieniach odzysku – wyjaśnia dr Stephane Bertaux, szef działu ds. współpracy z właścicielami marek i gospodarki o obiegu zamkniętym dla Azji Południowo-Wschodniej w Siegwerk Thailand. W tym przypadku przejście na opakowania monomateriałowe jest niezbędną dźwignią ułatwiającą recykling opakowań, a tym samym zwiększającą ich cyrkularność.

Niestety przejściu na struktury monomateriałowe towarzyszą wyzwania, m.in. zapewnienie niezawodnego zgrzewu, wymaganych cech mechanicznych i stabilności cieplnej, jak również zagwarantowanie poziomu barierowości oczekiwanego w przypadku konkretnych zastosowań końcowych opakowania. Umożliwienie tworzenia struktur monomateriałowych przy użyciu wydajnych produktów polietylenowych Borouge, w połączeniu z innowacyjnymi technologiami farb i powłok, może przynieść pożądane rezultaty w zakresie opakowań. Dzięki temu nowemu sposobowi współpracy branżowej przyczyniamy się do sprostania globalnym wyzwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego. Dzięki recyklingowi mechanicznemu możliwy staje się upcykling, w wyniku którego powstają wysokiej jakości recyklaty, jeszcze bardziej rozszerzające obieg zamknięty i obniżające ślad węglowy w porównaniu z obecnie stosowanymi opakowaniami wielomateriałowymi, które są w większości spalane - dodaje Anton Wolfsberger, wiceprezes ds. globalnego marketingu, opakowań i gospodarki o obiegu zamkniętym w firmie Borouge Pte Ltd.
Jednym z pierwszych wspólnych projektów obu partnerów będzie barierowa torebka stojąca, wykorzystująca ulepszony HDPE FB5600 firmy Borouge, oparty na technologii Borealis Borstar, oraz powłokę barierową dla tlenu CIRKIT OxyBar BC1582 firmy Siegwerk, a także jej rozwiązanie gruntujące CIRKIT Clearprime do płynnego odfarbiania laminatów. Dzięki włączeniu naszego specjalnego podkładu odfarbiającego i rozwarstwiającego do tej innowacyjnej struktury monomateriałowej o doskonałej wydajności i właściwościach mechanicznych, wszystkie zużyte farby i powłoki można usunąć z zadrukowanej folii podczas procesu recyklingu, uzyskując wysokiej jakości polietylen z recyklingu, który nadaje się do ponownego wykorzystania w nowych materiałach opakowaniowych - mówi Bertaux.
Dodatkowo firmy Siegwerk i Borouge współpracują już z wybranymi przetwórcami na całym świecie w celu udostępnienia rozwiązań służących do produkcji wysokobarierowych opakowań monomateriałowych, łączących powłoki barierowe dla tlenu (OTR < 1 cc/m2.dzień) i wilgoci (MWTR < 1 cc/m2.dzień).

Obaj partnerzy angażują się w tworzenie zrównoważonych opakowań gotowych na przyszłe wyzwania, umożliwiając tworzenie struktur monomateriałowych, które mogą zastąpić dzisiejsze trudne do recyklingu opakowania wielomateriałowe. Podczas gdy Borouge oferuje już szeroką gamę pierwotnych poliolefin, takich jak polietylen i polipropylen, opracowanych specjalnie pod kątem ich zdolności do recyklingu, Siegwerk oferuje szereg innowacyjnych rozwiązań w zakresie farb i powłok, które mogą poprawić możliwość recyklingu opakowań z tworzyw sztucznych bez uszczerbku dla wymaganej wydajności i produktywności.

Opracowano na podstawie informacji firmy Siegwerk