Siegwerk wzmacnia swoją ofertę powłok
1 Jan 1970 09:55

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W nowym portfolio produktów CIRKIT firma Siegwerk łączy wszystkie swoje rozwiązania w zakresie ekologicznych powłok. W ramach nowej, jednolitej koncepcji nazewnictwa firma będzie nadal opracowywać funkcjonalne powłoki torujące drogę opakowaniom o zrównoważonym charakterze.

Siegwerk, jeden z wiodących światowych dostawców farb i powłok do zastosowań opakowaniowych i etykiet, kontynuuje wzmacnianie swojej strategicznej koncentracji na powłokach. Niedawno firma połączyła wszystkie rozwiązania w tym zakresie w nowym portfolio produktów CIRKIT. Siegwerk oferuje już szeroką gamę funkcjonalnych powłok i stale opracowuje nowe, dostosowane do potrzeb klienta rozwiązania, które są zgodne z obowiązującymi i nadchodzącymi przepisami prawa europejskiego, i torują drogę dla przyszłości opakowań o obiegu zamkniętym. Nowa koncepcja jednolitego nazewnictwa dla rozszerzającego się portfolio powłok funkcjonalnych Siegwerk ułatwi rozpoznanie produktów i zapewni przejrzystość dla interesariuszy w całym łańcuchu wartości.
Dzięki nowemu rozporządzeniu w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR) Unia Europejska daje jasny sygnał, że przyszłością opakowań jest obieg zamknięty. Od 2030 r. w UE nie będzie już można sprzedawać opakowań, które nie nadają się do recyklingu. Niezbędne jest zatem ponowne przemyślenie ich struktur pod kątem możliwości odzysku. Funkcjonalne powłoki są ważnym elementem tego procesu. Firma Siegwerk zdaje sobie z tego sprawę i wykorzystuje swoją pozycję w łańcuchu dostaw opakowań, aby opracowywać rozwiązania, które spełniają obecne i przyszłe potrzeby producentów papieru i tektury, a także folii, przetwórców i właścicieli marek. Szczególnie w świetle rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju powłoki funkcjonalne oferują duży potencjał dla przyszłości opakowań. Ponieważ zapewniają one określone właściwości funkcjonalne, które mają kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości opakowań, odgrywają kluczową rolę w realizacji rozwiązań opakowaniowych w rozumieniu gospodarki o obiegu zamkniętym. Dlatego w przyszłości będziemy koncentrować się na rozwoju innowacyjnych technologii powlekania - mówi Gilles Le Moigne, szef działu biznesowego zrównoważonych powłok (CE Coatings) w firmie Siegwerk. Oprócz poprawy wydajności produkcji powłoki funkcjonalne mogą na przykład pomóc zastąpić dodatkowe warstwy materiału, a tym samym zmniejszyć złożoność opakowania, lub wyposażyć materiały odnawialne, takie jak papier, we właściwości umożliwiające ich wykorzystanie w szerszym zakresie zastosowań opakowaniowych. Powłoki funkcjonalne są zatem szczególnie ważne dla przejścia z plastiku na papier, jednego z najczęściej dyskutowanych trendów, biorąc pod uwagę rosnącą świadomość konsumentów w zakresie zrównoważonych opakowań.
Szeroka gama powłok funkcjonalnych

Portfolio powłok funkcjonalnych firmy Siegwerk obejmuje obecnie kilka technologii wodorozcieńczalnych i rozpuszczalnikowych do różnych zastosowań, podłoży, procesów powlekania i wydajności: od powłok barierowych chroniących przed cieczami, olejami i smarami, parą wodną, tlenem i promieniowaniem UV, poprzez powłoki termozgrzewalne, aż po powłoki ochronne. Ponieważ Siegwerk nadal rozszerza swoje portfolio w tej dziedzinie, wprowadziła teraz własną jednolitą koncepcję nazewnictwa dla swoich produktów CIRKIT. Chcemy, aby nasi klienci lub potencjalni klienci mogli bezpośrednio znaleźć to, czego szukają. Dzięki naszej nowej marce dla powłok funkcjonalnych i znormalizowanej nazwie, która zawiera wskazanie funkcji produktu, sprawiamy, że nasze portfolio jest rozpoznawalne i przejrzyste - wyjaśnia Le Moigne. Portfolio obejmuje CIRKIT OXYBAR, powłokę z barierą tlenową gwarantującą wydłużony okres przydatności zapakowanych produktów do spożycia, szczególnie w przypadku opakowań na suchą żywność. Inne oferowane rozwiązania to CIRKIT GREASEBAR, powłoka barierowa odporna na oleje i tłuszcze, CIRKIT UVBAR, powłoka barierowa chroniąca przed promieniowaniem UV, oraz CIRKIT CLEARPRIME umożliwiająca płynne odfarbianie trudno odbarwialnych powierzchni zadrukowanych struktur i laminatów. Siegwerk jest obecnie w trakcie rejestracji marki CIRKIT jako znaku towarowego.
Doświadczony partner w zakresie holistycznych powłok

Firma Siegwerk zawsze była aktywna w dziedzinie powłok: dzięki produkcji rozwiązań do druku, takich jak lakiery jedwabiste lub miękkie w dotyku, odporne lakiery do nadruku, podkłady lub specjalne lakiery reliefowe, spółka zawsze wspierała swoich klientów produktami uzupełniającymi różnorodność wysokiej jakości farb. Oprócz szerokiej gamy powłok funkcjonalnych klienci mogą również wybierać spośród skutecznych rozwiązań podkładowych, między innymi do delaminacji i odfarbiania, a także powłok dekoracyjnych zapewniających niezwykłe efekty wizualne lub dotykowe. Wszystkie powłoki są produkowane w zakładach Siegwerk na całym świecie i zawsze dostosowywane do indywidualnych wymagań klientów, w tym specyficznych przepisów regionalnych i lokalnych potrzeb rynkowych.
W tym kontekście Siegwerk jest nie tylko dostawcą farb i powłok dla drukarni, ale także partnerem dla producentów podłoży, przetwórców i właścicieli marek w zakresie opracowywania i wdrażania zrównoważonych koncepcji opakowań, które spełniają nadchodzące wymogi regulacyjne dotyczące PPWR i innych aktów prawnych. Jako ekspert w dziedzinie farb i powłok do opakowań, firma Siegwerk jest bardzo dobrze zaznajomiona z projektowaniem opakowań i najnowszymi przepisami, w tym dotyczącymi bezpieczeństwa żywności i zrównoważonego rozwoju opakowań - mówi Le Moigne - Wiemy, co jest potrzebne do tworzenia struktur opakowań o obiegu zamkniętym, które są zgodne ze wszystkimi odpowiednimi przepisami. Opierając się na swoim doświadczeniu w całym procesie pakowania - od wyboru surowców po recykling opakowań - Siegwerk łączy wiedzę ze wszystkich dziedzin w cyklu życia opakowania.
Połączenie sił na rzecz obiegu zamkniętego opakowań
Firma Siegwerk jest przekonana, że obieg zamknięty opakowań można osiągnąć tylko poprzez współpracę w całym łańcuchu wartości opakowań. Już dziś firma może pochwalić się kilkoma udanymi projektami rozwojowymi z klientami i partnerami branżowymi w całym łańcuchu dostaw, które zaowocowały zaawansowanymi rozwiązaniami opakowaniowymi o zwiększonej wydajności i możliwości recyklingu. Wspólnie z firmą Henkel Siegwerk stworzył na przykład innowacyjną powłokę z barierą tlenową, która umożliwia tworzenie opakowań monomateriałowych o lepszych właściwościach barierowych i możliwości recyklingu.
Opracowano na podstawie informacji firmy Siegwerk