Silny&Salamon automatyzuje pakowanie kosmetyków
1 Jan 1970 14:44

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Zgodnie z prognozami firmy badawczej PMR rynek artykułów kosmetycznych w Polsce nadal będzie rósł w najbliższych latach (2023-2027), osiągając średnioroczne tempo na poziomie 3-5%. Taki rozwój skłania producentów kosmetyków do optymalizacji procesów produkcji i pakowania. Przykładem może być firma Passage Cosmetics Laboratory S.A., klient firmy Silny&Salamon.

Branża kosmetyczna nieustannie podąża za aktualnymi trendami, takimi jak konieczność opracowywania innowacyjnych formuł produktów, zwiększanie skuteczności ich działania czy pozyskiwanie nowych certyfikatów bezpieczeństwa. Dodatkowo konsumenci oczekują też natychmiastowej dostępności artykułów w drogeriach stacjonarnych i sklepach online. Dlatego też usprawnianie procesów produkcyjnych i logistycznych przez producentów kosmetyków jest niezbędnym warunkiem, by skutecznie działać na rynku.

Sprawna logistyka

Passage Cosmetics Laboratory S.A., producent kontraktowy kosmetyków kolorowych i produktów do pielęgnacji skóry, dzięki maszynom dostarczonym przez firmę Silny&Salamon usprawnił do tej pory proces pakowania 3 lub nawet 4-krotnie. Aktualnie firma dysponuje 7 urządzeniami pakującymi, kolejne będzie instalowane wkrótce.

Jak mówi Małgorzata Długosz, Marketing Manager w Passage Cosmetics Laboratory S.A., automatyzacja procesu pakowania ma wpływ na optymalizację procesu produkcji, dlatego jej podstawowymi cechami powinny być wysoka wydajność i niezawodność. W szczególności druga jest kluczowa, gdyż zakłócenia w procesie produkcyjnym skutkują zaburzeniem całości.

Wcześniejszy, ręczny sposób pakowania, który polegał na wkładaniu przez pracownika produktów do torebek strunowych, a następnie ich oklejaniu etykietami z kodem, został zautomatyzowany. Aktualnie bazuje on na wrzucaniu 3 sztuk gotowego wyrobu, bez pozycjonowania, do worków o odpowiednim wymiarze, na których drukowany jest kod EAN. Następnie odliczone przez automatyczny licznik torebki wpadają do kartonów zbiorczych. Worki z perforacjami i wywietrznikami, w które pakowane jest po kilka sztuk produktów, idealnie pasują do tych zestawów i miękko układają się w kartonach. Dodatkowym atutem opakowań jest możliwość ich recyklingu.

Nasza firma dąży do stopniowego zwiększania wolumenu produkcji, a co za tym idzie intensyfikacji automatyzacji produkcji i pakowania. Poza tempem konfekcjonowania ważnymi elementami w tym obszarze są wygoda i estetyka – podkreśla Małgorzata Długosz.

Katarzyna Bieńkowska, prezes firmy Silny&Salamon, dostawcy zautomatyzowanych linii pakujących, od lat doradza w usprawnianiu procesów logistycznych w branży kosmetycznej czy farmaceutycznej, gdzie dla dużych odbiorców, takich jak sieci detaliczne, sprawne pakowanie i dystrybucja są kluczowe i świadczą o rzetelności partnera.

Bardzo doceniam, że firma Passage Cosmetics Laboratory S.A. od 2019 roku rozwija się przy naszym wsparciu, a doświadczenie i kompetencje, jakie posiadamy służą temu, by zajmowała coraz lepszą pozycję na rynku i planowała nowe inwestycje – dodaje.

Dodatkowo maszyny Autobag zapewniają higienę i czystość procesu pakowania, co w połączeniu z ich uniwersalnością, sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu branżach. Dopasowanie formatu i rozmiaru opakowania wymaga jedynie zmiany worka bez konieczności przezbrajania urządzenia i demontażu zainstalowanego oprzyrządowania. Bez względu na rozmiar produktu można zapakować go na jednej maszynie, co stanowi duże udogodnienie dla ich użytkowników.

Opracowano na podstawie informacji firmy Silny & Salamon