Smurfit Kappa i WestRock połączyły siły!
1 Jan 1970 12:08

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Ubiegłotygodniowe plotki o potencjalnej fuzji firm Smurfit Kappa i WestRock znalazły potwierdzenie na początku tego tygodnia, gdy obie strony zgodziły się na połączenie sił w ramach jednego przedsiębiorstwa o wartości szacowanej na 20 mld dolarów. Zarządy obu spółek wyraziły zgodę na fuzję i zachęcają do tego samego swoich akcjonariuszy, wskazując na korzyści finansowe płynące z ich połączenia.

Wiadomo, że w gronie menedżerów (ośmiu ze Smurfit Kappa oraz sześciu z WestRock), którzy utworzą zarząd nowego przedsiębiorstwa, znajdą się Irial Finan, Tony Smurfit oraz Ken Bowles.

W związku z planowanym na drugi kwartał roku kalendarzowego 2024 zakończeniem procesu łączenia obu firm – już po dopełnieniu zwyczajowych wymogów fuzji, takich jak uzyskanie zgody akcjonariuszy i organów regulacyjnych - posiadacze akcji zwykłych Smurfit WestRock otrzymają jedną nową akcję i 5 dolarów w gotówce za każdą akcję zwykłą.
W oparciu o ostatnią cenę zamknięcia przed ogłoszeniem fuzji – czyli cenę akcji zwykłych Smurfit Kappa w dniu 11 września 2023 r. - posiadacze akcji WestRock otrzymają całkowitą kwotę 43,51 USD za jedną akcję WestRock. Stanowi ona dodatkowo połączenie równoważnej wartości przedsiębiorstwa Smurfit Kappa i WestRock ze skorygowanymi mnożnikami EBITDA.

Za każdą akcję zwykłą firmy Smurfit Kappa zostanie przyznana jedna nowa akcja. Przewiduje się, że akcjonariusze i udziałowcy odpowiednich spółek będą posiadać odpowiednio 50,4% i 49,6% akcji Smurfit WestRock, biorąc pod uwagę liczbę akcji wyemitowanych w dniu ogłoszenia.

Na dzień 30 czerwca 2023 r. łączne skorygowane przychody i skorygowana EBITDA z okresu ostatnich dwunastu miesięcy mają osiągnąć odpowiednio około 34 mld dolarów i 5,5 mld dolarów. Przewiduje się, że przed dokończeniem synergii Smurfit WestRock osiągnie wzrost w górnych granicach wartości jednocyrowych w porównaniu z zyskiem Smurfit Kappa na akcję.

Przy uwzględnieniu synergii na bazie przychodów i rozchodów w rok po zakończeniu fuzji specjaliści spodziewają się przyrostów na poziomie 20%. W tym samym przedziale czasowym firmy będą dążyły do osiągnięcia rocznych synergii przed opodatkowaniem w wysokości ponad 400 mld dolarów. Uważa się, że realizacja ich dostaw będzie wymagała poniesienia około 235 mln USD jednorazowych kosztów gotówkowych.

Po zakończeniu połączenia akcje zwykłe Smurfit WestRock będą notowane na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (NYSE), a Połączona Grupa będzie dążyć do jak najszybszego włączenia ich do amerykańskiego indeksu giełdowego. Oczekuje się, że notowania premium Smurfit Kappa na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE) zostaną anulowane, a Połączona Grupa będzie notowana w standardowym segmencie notowań. Następnie Smurfit Kappa zniknie z Euronext Dublin. Połączona Grupa będzie zarejestrowana w Irlandii, z główną siedzibą w Dublinie oraz północno- i południowoamerykańskimi operacjami zarządzanymi z siedziby w Atlancie w stanie Georgia.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe