Spadek popytu na folię aluminiową w 3. kwartale 2019
1 Jan 1970 09:42

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Okres od lipca do września bieżącego roku nie był dla producentów folii aluminiowej zbyt udany ze względu na utrzymującą się niepewność na globalnych rynkach finansowych oraz spór handlowy USA z Chinami. Całkowite zapotrzebowanie w 3. kwartale spadło o 2,2% do 228.685 ton (w 2018: 233.724 ton), natomiast całkowita sprzedaż w trzech pierwszych kwartałach łącznie (714.251 ton) utrzymała się na niemal niezmiennym poziomie w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego – wynika z danych opublikowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Folii Aluminiowej (EAFA).

Spadek sprzedaży w 3. kwartale to w głównej mierze efekt mniejszego popytu (o 1,9% od początku roku obrotowego) na cieńsze gatunki aluminium wykorzystywane głównie do produkcji opakowań giętkich oraz folii używanych w gospodarstwie domowym. Wyniki 3. kwartału wskazują zmniejszenie poziomu dostaw o 4,4% w tej kategorii i odzwierciedlają utrzymujący się lekki trend spadkowy z poprzednich sześciu miesięcy. Jego skutki w pewnym stopniu złagodził 2-procentowy wzrost popytu na grubsze aluminium używane do produkcji półsztywnych pojemników oraz w zastosowaniach technicznych i innych, także utrzymujący się od początku roku.

Na 0,8% spadek poziomu eksportu w 3. kwartale niewątpliwy wpływ miały wspomniane na wstępie przyczyny, choć w porównaniu do danych za pierwsze trzy kwartały 2018 r. nadal wykazuje on wyraźną tendencję zwyżkową (+21,4%). Tutaj również lepiej radziły sobie grubsze gatunki folie aluminiowe (+3,5% od początku bieżącego roku obrotowego).

„Przewidywanie popytu na współczesnym rynku jest niezwykle trudne” - przyznał Bruno Rea, prezes EAFA. „Zapotrzebowanie na folie aluminiowe w Europie w 2019 r. jest zasadniczo słabe z uwagi na rosnący import z Chin, ale widzimy również kilka pozytywów, zwłaszcza pod postacią niezmiennie dobrych osiągów grubszych gatunków, a także silnego eksportu” - dodał.

„Jesteśmy dobrej myśli – ostatni kwartał roku jest tradycyjnie dobry dla sektora i istnieje możliwość, że klienci zdecydowali się na przesunięcie momentu uzupełnienia stanów magazynowych przed Świętami na później. Dlatego w obliczu nadchodzących zamówień na poziomie rekordowego 2018 r. uważamy, że to bardzo dobry rezultat w tych nieprzewidywalnych czasach” - wyjaśnił.

Na podstawie informacji EAFA opracował TK