Stojące torebki z nanocelulozy
1 Jan 1970 07:31

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

vttCentrum Badań Technicznych VTT w Finlandii opracowało lekkie, stojące torebki wykonane w całości z biomateriałów. Nowe produkty posiadają doskonałe własności barierowe zarówno w stosunku do tlenu, tłuszczu, jak i olejów mineralnych dzięki zastosowaniu różnych biopowłok na podłożu papierowym. Torebki produkowane są w oparciu o patent VTT opisujący enzymatyczną fibrylację celulozy (HefCel) o wysokiej konsystencji.

„Jedna trzecia produktów spożywczych przeznaczonych do spożycia jest tracona lub marnowana w skali globu. Opakowanie o doskonałych właściwościach barierowych jest czynnikiem decydującym o redukcji strat żywności. Nasze rozwiązanie oferuje przyjazną dla środowiska naturalnego opcję dla globalnego przemysłu opakowaniowego”- powiedział Jari Vartiainen, naukowiec z VTT.

Technologia HefCel firmy VTT pozwala na nisko kosztową produkcję nanocelulozowy, co powoduje dziesięciokrotne zwiększenie zawartości części stałych nanocelulozy. Wykazano, że nanoceluloza może być potencjalnie wykorzystana w wielu przyszłych zastosowaniach technicznych. Gęsto spakowana struktura folii i powłok nanocelulozowych zapewnia ich wybitne właściwości barierowe w stosunku do tlenu, smarów i olejów mineralnych.

Technologia HefCel wykorzystuje enzymy przemysłowe i technologię prostego mieszania jako narzędzia do nanoskalowej fibrylizacji celulozy bez konieczności stosowania wysokoenergetycznych procesów. Uzyskana nanoceluloza ma konsystencję 5-15%, podczas gdy tradycyjne sposoby wytwarzania nanocelulozy dają stężenie 1-3%.

Stojące torebki będą najszybciej rozwijającym się typem opakowania, przyrastając w tempie 6,5% rocznie w latach 2015-20. Folie z tworzyw sztucznych na bazie ropy naftowej ciągle dominują na rynku opakowań, dlatego coraz większe znaczenie ma rozwój nowych materiałów opakowaniowych przyjaznych dla środowiska naturalnego. Nanoceluloza okazała się potencjalnie bardzo użyteczna w szeregu przyszłych zastosowaniach technicznych.

Firma VTT posiada głęboką wiedzę w zakresie różnych bio-surowców i technologii ich stosowania do produkcji biopowłok, folii, a nawet wielowarstwowych struktur zarówno w skali laboratoryjnej, jak i ćwierć technicznej. VTT wykorzystuje szeroki zestaw urządzeń półtechnicznych w celu wytwarzania surowców, ich przetwórstwa, testowania i demonstracji.

Na podstawie informacji VTT opracował TG