Stora Enso podpisuje Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi
1 Jan 1970 08:07

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Stora Enso poinformowała o podpisaniu Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi (New Plastics Economy Global Commitment), którego celem jest ograniczanie i eliminowanie – już u źródeł ich powstawania – odpadów plastikowych oraz związanych z nimi zanieczyszczeń. Jego twórczynią jest Fundacja Ellen MacArthur, a projekt jest realizowany przy ścisłej współpracy z Programem Środowiskowym Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jak podkreśla Stora Enso, podpisanie Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi stanowi dla firmy kolejny krok w jej walce z globalnym problemem, jakim są zanieczyszczenia i odpady plastikowe. Skandynawski koncern realizuje ją m.in. poprzez wprowadzanie na rynek proekologicznych, odnawialnych produktów. Stora Enso zobowiązała się tym samym do współpracy ze swoimi klientami i dostawcami przy tworzeniu rozwiązań funkcjonujących w zamkniętym obiegu, a jednocześnie generujących niską emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Mają one sukcesywnie zastępować opakowania wykonane z tworzyw sztucznych.

Materiały, jakie Stora Enso wprowadza w tym zakresie do sprzedaży, bazują na włóknach drzewnych pochodzących z lasów i plantacji zarządzanych zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju. Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania alternatywne wobec tworzyw sztucznych, w ślad za niedawno przegłosowanymi przez Unię Europejską przepisami dotyczącymi jednorazowych wyrobów wykonanych z plastiku.

Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi i wizja gospodarki z zamkniętym obiegiem, jaka mu przyświeca, są wspierane przez organizację World Wide Fund for Nature (WWF). Swoje poparcie dla nich wyraziły także: Światowe Forum Ekonomiczne, Forum Dóbr Konsumenckich (organizacja zrzeszająca osoby szczebla zarządczego, reprezentujące około 400 sieci detalicznych i producentów z 70 krajów) oraz 40 uniwersytetów, instytucji i stowarzyszeń akademickich.
Co więcej, Globalne Zobowiązanie do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi wsparło też ponad 15 instytucji finansowych zarządzających zasobami o wartości ponad 4 bln USD. Natomiast pięć funduszy kapitałowych przeznaczyło ponad 200 mln USD na realizowany w ramach tej inicjatywy cel, jakim jest stworzenie zamkniętego obiegu gospodarczego dla tworzyw sztucznych.

W rozumieniu twórców Globalnego Zobowiązania do Nowej Gospodarki Tworzywami Sztucznymi jego najważniejszym zadaniem jest stworzenie „nowych norm” w odniesieniu do opakowań plastikowych. Jego założenia i cele będą weryfikowane co 18 miesięcy i mają stawać się coraz bardziej ambitne w nadchodzących latach. Firmy, które przystępują do porozumienia, zobowiązują się do publikowania dorocznych danych, prezentujących ich postęp w walce z odpadami i zanieczyszczeniami powstałymi z plastiku.

Opracowano na podstawie inf. firmy Stora Enso