Stora Enso udziałowcem firmy PulPac
1 Jan 1970 14:42

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W ostatnim czasie Stora Enso stała się udziałowcem szwedzkiej firmy PulPac specjalizującej się w dostarczaniu proekologicznych rozwiązań opakowaniowych. To kolejny krok nordyckiego koncernu w realizowanej przez niego strategii zakładającej coraz większe zaangażowanie w segment opakowań odnawialnych, uwzględniających takie aspekty jak minimalizacja ilości odpadów, redukcja śladu węglowego i wolumenu znajdujących się w obiegu tworzyw sztucznych. PulPac oferuje rozwiązania technologiczne bazujące na włóknach formowalnych. Należą do nich odnawialne i odzyskiwalne materiały pozwalające na tworzenie różnych trójwymiarowych kształtów z wykorzystaniem włókien drzewnych. Jeden z nich - Dry Molded Fiber - ma, zgodnie z założeniami przedsiębiorstwa, stać się kolejnym światowym standardem w obszarze proekologicznych opakowań, zastępując tworzywa sztuczne.

Upatrujemy wzrostów w obszarze innowacyjnych opakowań produkowanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. W związku z tym podjęliśmy decyzję o zainwestowaniu w nowej generacji technologie formowania włókien – mówi Anna Jonhed, SVP Formed Fiber w firmie Stora Enso.

Cel: zastąpienie na dużą skalę jednorazowych wyrobów plastikowych

W procesie suchego formowania włókien znajdują zastosowanie – jak sama nazwa wskazuje – suche surowce, podczas gdy formowanie „na mokro” wymaga wymieszania celulozy w wodzie, by obniżyć stężenia tej pierwszej. Stora Enso podkreśla, że formowanie „na sucho” niesie ze sobą wiele korzyści środowiskowych, takich jak energooszczędność, niższy ślad węglowy czy mniejsze zużycie wody. Jest to jednocześnie – jak dodaje firma – niezwykle wydajny sposób zapewniający możliwość realizowania dużych wolumenów i skalowalność produkcji.

Obecnie w naszych procesach wytwórczych wciąż stosujemy formowanie „na mokro”. Metoda „na sucho” wzbogaci zatem nasze portfolio rozwiązań produkcyjnych. Inwestycja ta pomoże także w przyspieszeniu komercjalizacji rozwiązań technologicznych PulPac, a nam umożliwi wspieranie oraz obsługę klientów dzięki szerszej gamie proekologicznych technologii, bazujących na włóknach – dodaje Anna Jonhed.

PulPac korzysta w swojej działalności z modelu licencyjnego, w którym klienci (np. producenci opakowań) uzyskują dostęp do opatentowanej technologii, podczas gdy materiały i sprzęt wytwórczy są dostarczane przez partnerów zewnętrznych. Model ten – jak podkreśla Stora Enso – pozwala na szybkie zwiększenie mocy produkcyjnych, co jest istotne w kontekście założeń PulPac. Firma planuje wyeliminować do roku 2025 ok. 1 mln ton jednorazowych produktów, wykonanych z tworzyw sztucznych.

Technologia PulPac umożliwia wytwarzanie proekologicznych wyrobów, ale jej olbrzymim atutem jest też skalowalność produkcji. Wyższa wydajność oznacza, że istnieje tu prawdziwy potencjał w kontekście zastąpienia jednorazowych produktów na dużą skalę – mówi Anna Jonhed. Co więcej, wiąże się to z zyskownością, co czyni tu prawdziwą różnicę.

W Stora Enso wierzymy, że w przyszłości obie technologie formowania – „na mokro” i „na sucho” – będą odgrywały znaczącą rolę. Różne rozwiązania w zakresie włókien formowalnych są bowiem optymalne w kontekście różnych segmentów produktowych. Chcemy pełnić rolę pioniera we wprowadzaniu najlepszych rozwiązań technologicznych na rynek. Nasze ambicje sięgają wysoko, gdy chodzi o szukanie najbardziej proekologicznych, ekonomicznie opłacalnych alternatyw dla jednorazowych produktów wykonanych z plastiku – podsumowuje Anna Jonhed.

Opracowano na podstawie informacji Stora Enso