Światowy sektor opakowań czeka rewolucja
1 Jan 1970 11:53

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W związku ze zbliżającymi się Targami ALL4PACK Paris, które odbędą się w dniach 26 – 29 listopada br. i we współpracy z EPDA (European Brand & Packaging Design Association) organizatorzy Targów zwrócili się do 22 designerów z 16 krajów Europy i Magrebu (północno-zachodniej Afryki), aby zasięgnąć ich opinii nt. wyzwań, które czekają wkrótce światowy sektor opakowań. Po zebraniu ich refleksji i komentarzy Instytut Sondażowy YouGov skierował zapytania do  8253 konsumentów opakowań w 6 krajach, aby poznać ich oczekiwania dot. przyszłych innowacji tego sektora. W wyniku tego sondażu wyłaniają się zarysy najważniejszych wyzwań, które sięgną roku 2050 i które zapowiadają prawdziwą rewolucję na światowym rynku opakowań.

Cztery główne czynniki dot. ewolucji społeczności ludzkich, które spowodują znaczące zmiany w sektorze opakowań to: starzenie się populacji, wyczerpywanie się zasobów naturalnych naszej planety, rozwój sztucznej inteligencji oraz zwiększona mobilność w niezależnych pojazdach...aż po kosmos.

Wg autorów sondażu opakowania bardziej czytelne staną się niezbędne. Po 40.roku życia problemy ze wzrokiem nasilają się, dlatego pokolenie Baby-boomers (50-latkowie + ) oczekują opakowań łatwiejszych w otwieraniu i zamykaniu. Aż 42% konsumentów europejskich uważa, że czytelność opakowań nie jest wystarczająca. 31,5% konsumentów francuskich, hiszpańskich, brytyjskich i włoskich zauważa, że ciężar niektórych opakowań jest zbyt duży

Edukacja wydaje się najlepszym sposobem, aby upowszechnić dobre praktyki w dziedzinie ochrony środowiska. Zauważa się jednak, że na razie nie przynosi ona pożądanych skutków. Dlatego też Europejczycy zapytywani w ramach tego sondażu domagają się większej stanowczości i ostrzejszych przepisów w tej materii. Proponują zatem zakazania produkcji opakowań niecyrkulacyjnych oraz zatrzymania nadmiaru opakowań. Sugerują także wdrożenie bardziej czytelnych procedur jeśli chodzi o rekompensaty finansowe za zwrot zużytych opakowań.

Szczegóły w październikowym Opakowaniu.

Opracowano na podstawie inf. ALL4PACK Paris (Grupa COMEXPOSIUM)