Dwa systemy operacyjne w jednym urządzeniu
1 Jan 1970 11:29

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Firma B&R wprowadza system nadzoru procesów (hiperwisor) do swojego systemu automatyzacji. To oprogramowanie sprawia, że Windows oraz Linux mogą pracować równolegle z systemami operacyjnymi czasu rzeczywistego B&R w taki sposób, że te ostatnie działają niezależnie i nie wpływają na siebie wzajemnie. Dzięki temu możesz np. łączyć aplikacje sterowania i HMI na jednym urządzeniu PC lub wykorzystywać komputer przemysłowy zarówno jako sterownik czasu rzeczywistego, jak i sterownik edge, który wysyła przetworzone dane do systemów wyższego rzędu i do chmury poprzez OPC UA.

Hiperwizor zapewnia połączenie wirtualne i dzięki temu aplikacje mogą wymieniać dane pomiędzy systemami operacyjnymi. Tak jak w przypadku zwykłego interfejsu Ethernetowego, dzieje się to przy użyciu standardowych protokołów sieciowych. W miejscu połączenia znajduje się zapas pamięci, która nie jest przypisana do żadnego systemu operacyjnego.

Użytkownik konfiguruje hiperwizor i przypisuje zasoby sprzętowe w środowisku programistycznym Automation Studio. Konfiguratory są zdefiniowane oddzielnie dla każdego systemu i zapewniają maksimum elastyczności w wykorzystaniu zasobów. Podczas gdy poprzednie równoległe rozwiązanie było tworzone pod konkretną wersję Windowsa, hiperwizor firmy B&R jest zupełnie niezależny od wykorzystywanego systemu operacyjnego.

Źródło: B&R

Hiperwizor firmy B&R pozwala na równoległą pracę wielu systemów operacyjnych na jednym urządzeniu oraz ich wzajemną komunikację poprzez wirtualną sieć.