Technika odwadniania przyspiesza proces suszenia nanowłókien celulozowych
1 Jan 1970 09:13

Sorry, this entry is only available in Polski. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Naukowcy z Uniwersytetu Maine dążą do usprawnienia komercyjnego zastosowania nanowłókien celulozowych jako materiału opakowaniowego poprzez opracowanie techniki odwadniania w kontakcie elektrostatycznym, przyspieszając w ten sposób proces suszenia.

Obok skrobi, kwasu polimlekowego (PLA) i politereftalanu butylenu (PBAT), nanowłókna celulozowe są często wykorzystywane do zastępowania tworzyw sztucznych opartych na paliwach kopalnych biopolimerowymi alternatywami. Jednak ich wysoka zawartość wody i wysoka lepkość przy niskiej zawartości substancji stałych może wydłużyć czas suszenia.

To dlatego dr Pradnya D. Rao, dr Carl Tripp i dr Doug Bousfield z Uniwersytetu Maine opracowali elektrostatyczny proces odwadniania kontaktowego. Wykorzystuje on elektrostatyczne przyciąganie pomiędzy ujemnie naładowanymi nanowłóknami celulozowymi i kationowymi cząsteczkami węglanu wapnia - proces ten ma pięciokrotnie skrócić czas suszenia i poprawić efektywność kosztową folii z nanowłókien celulozowych.
Co więcej, badanie opublikowane w czasopiśmie Cellulose sugeruje, że materiały kompozytowe oferują „doskonałą” wytrzymałość, której współczynnik jest o ponad 50% wyższy niż w przypadku polipropylenowych odpowiedników. Naukowcy dodają, że ich rozwiązanie może pomóc w tworzeniu do bardziej zrównoważonych materiałów, które nie powodują podwyżki kosztów.

Obecnie uważa się, że zawiesiny nanowłókien celulozowych o wysokiej zawartości substancji stałych mogą być wytwarzane w bardziej wydajny sposób. Oczekuje się, że różne branże włączą je do swoich zastosowań, w tym powłok, opakowań żywności, urządzeń biomedycznych, kosmetyków i elektroniki.

Nanoceluloza jest materiałem odnawialnym i dlatego naukowcy liczą, że zaoferuje „nieograniczony potencjał” w tworzeniu materiałów bardziej przyjaznych dla środowiska. Badacze podkreślają, że w przyszłości zostaną opublikowane dalsze osiągnięcia w zakresie zastosowań nanocelulozy.

Opracowano na podstawie informacji serwisu Packaging Europe