Technologie płynnej żywności i napojów na IPACK-IMA 2025
1 Jan 1970 10:41

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Podczas międzynarodowych targów przetwórstwa i pakowania IPACK-IMA, które odbędą się w centrum wystawienniczym Fiera Milano Mediolanie w dniach 27-30 maja 2025 r., producenci najwyższej klasy technologii spotkają się z użytkownikami końcowymi, aby omawiać trendy panujące w świecie płynnej żywności i napojów. To bardzo zróżnicowany sektor, obejmujący napoje bezalkoholowe, mleko do bezpośredniego spożycia, napoje bezalkoholowe, wody mineralne, piwa, wina i napoje spirytusowe, napoje funkcjonalne i energetyczne, soki, napoje dla niemowląt oraz żywność dla niemowląt, a także zupy, oleje, dressingi i sosy.
Przegląd danych dotyczących opakowań
Globalny rynek maszyn pakujących dla sektora płynnej żywności i napojów jest wart 14,9 mld euro i odnotowuje średnią roczną stopę wzrostu (CAGR) na poziomie +2,9%. W latach 2023-2027 w gronie krajów osiągających najlepsze wyniki znajdą się: Stany Zjednoczone - z rynkiem o wartości 4,6 mld euro; następnie Chiny (2,2 mld euro), Niemcy (1,15 mld euro), Japonia (1,10 mld euro) i Włochy (obroty na poziomie 0,6 mld euro). Rynki o największym potencjale wzrostu to Singapur (+12,9%), Węgry (+9,4%) i Bułgaria (+9,1).
Przemysł przetwórczy
Przechodząc do maszyn do przetwórstwa i przygotowania produktu, zgodnie z szacunkami specjalistów do końca 2024 r. segment ten osiągnie wartość 23 mld euro na całym świecie, przy średniej szacowanej stopie wzrostu +5,5%. Wiodące rynki to Niemcy, Włochy i USA, a w dalszej kolejności Francja, Szwajcaria i Hiszpania (źródło: Ucima/Mecs).

Koncentracja na produkcji
Oczekuje się, że globalna produkcja napojów i płynnej żywności osiągnie do końca 2024 r. wartość ponad 1,6 bln euro, przy prognozowanym wzroście o +4,7%. Na czele rankingu znajdują się Stany Zjednoczone z 218,9 mld euro, następnie Niemcy z 53,3 mld euro, Francja z 46,2 mld euro i Włochy z 40,9 mld euro. Zgodnie z prognozami Ucima/Mecs następujące kraje będą oferować najwyższy potencjał wzrostu w 2024 roku: Etiopia (+21%), Nigeria (+16%) i Turcja (+13%).

IPACK-IMA zaprasza
Na targi IPACK-IMA 2022 przybyło ponad 4 tys. handlowców z segmentu płynnej żywności i napojów. Oprócz licznych zagranicznych nabywców i użytkowników końcowych, wśród odwiedzających znalazły się również wiodące światowe marki międzynarodowe, takie jak Bacardi, Lactalis, Campari, Coca Cola, Heineken, Refresco, Nestlè, Unilever i wiele innych.
W przyszłym roku wysoce wyspecjalizowani goście będą mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą technologiczną, w tym systemami filtrującymi, maszynami do napełniania, płukania i rozdmuchiwania, sterylizatorami, maszynami do etykietowania, a także liniami zamykającymi i rozwiązaniami końcowymi. W centrum uwagi znajdą się również materiały opakowaniowe, dla których branża stara się znaleźć nowe, przyjazne dla środowiska zastosowania.
Obecność wiodących firm już potwierdzona
Wiele uznanych przedsiębiorstw już wybrało IPACK-IMA w celu zaprezentowania swych nowych produktów i rozwiązań technologicznych, wśród nich m.in. ACR, Arol, Crocco, Easysnap Technology, Della Toffola, DVP Vacuum Technology, FBR Elpo, FT System, Giordan, Ing. Rossi, Ocme, Omnia Packaging, OMS Group, Smipack, Tenco.

Opracowano na podstawie informacji organizatora targów